Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Csillagainkban a gyászunk

2021. november 29. 4:00
Korábban már írtam róla, hogy a csillagos égbolt kulturális örökségünk, amit szépen lassan tönkreteszünk azzal, hogy kényszeresen minden kavicsot díszkivilágítunk. A kultúra életünk minden területét átszövi, a csillagos égbolt a gyász feldolgozásában is segítségünkre lehet – nem véletlen, hogy az ember ősidők óta az ég felé fordítja tekintetét, ha veszteség éri.
Kapcsolódó cikk
Mintha ágyúval lőnénk a budai várat
Az emberiség egészen magas fokon űzi a természeti és történelmi örökségének pusztítását, néha egészen ártalmatlannak tűnő módokon.

A XX. század populáris kultúrájában a halálon túli létezés és a csillagos égbolt kapcsolódása visszatérő motívum. Az Oroszlánkirályban (1994) Mufasa így beszél az időkről, amikor ő már nem lesz: “A múlt idők nagy királyai a csillagok szemével néznek le rád. Emlékezz rá, a nagy királyok odafentről figyelnek téged! És köztük leszek én is.” A történet egy későbbi pontján aztán Simba valóban meglátja halott apját a csillagok között. 

Egy másik példa a Sztevanovity Dusán által jegyzett A padlás (1988), amit ezekben a hetekben játszott ezredik alkalommal a Vígszínház. A félig mese, félig musical az elmúlásról, a halálon túli létezésről mereng, a szerző szerint “fényév távolság”-ban, egy “múlt-bolygón” várnak ránk az “örökre szépek”.

Antoine de Saint-Exupéry örökre a szívünkbe írta A kis herceget (1943), aki így búcsúzott utolsó perceiben: “Neked olyan csillagaid lesznek, amilyenek senki másnak (…) Mert én ott lakom majd valamelyiken, és ott nevetek majd valamelyiken: ha éjszakánként fölnézel az égre, olyan lesz számodra, mintha minden csillag nevetne. Neked, egyedül neked, olyan csillagaid lesznek, amik nevetni tudnak!”

Antoine de Saint-Exupéry rajzaAntoine de Saint-Exupéry rajza

De korántsem modern agyszülemény az elhunytakat a csillagok között keresni: a görög eredetű csillagképekhez fűződő történetek rendre úgy végződnek, hogy az istenek a szereplőket haláluk után felemelik a csillagok közé – kit jutalomból, kit büntetésül. Ahogy a székely monda is az égre irányítja a figyelmünket: onnan tér majd vissza Csaba királyfi seregével, ha a népének segítségre van szüksége, a Tejutat is a szellemlovak patái taposták ki. 

Gyászterápia időutazással

“Ott van a múltunk egy távoli tájon / s az elveszett éveket el lehet érni újra” – állítja A padlás, és Dusánnak tulajdonképpen igaza van. Bár az emberek ritkán gondolnak ebbe bele, valahányszor az éjszakai égboltra pillantunk, időutazáson veszünk részt. A csillagok olyan távol vannak tőlünk, hogy a fényük több éven át utazik, míg ideér hozzánk. Ha például a következő derült estén ránézünk a téli ég legfényesebb csillagára, a 8,6 fényév távolságban lévő Siriusra, nem a jelent látjuk, hanem a csillag 2013-as állapotát. 

A csillagok fizikailag láthatóvá teszik a múltat, és ez kapaszkodót adhat a gyászban. Itt egy konkrét példa: amikor százévesen elmegy egy szerettem, keresek egy csillagot, ami ekkora távolságban – száz fényévre – található tőlünk. A Cassiopeia W alakjának egyik csúcsa, a Ruchbah épp ilyen. Erre a csillagra pillantva most 1921 egy tűhegynyi részletét látom, és vice versa: ha létezne élet a Ruchbahnál, akik élő közvetítést néznének a Földről, most épp 1921-et figyelhetnék.  A szerettem, akit most vesztettem el, a Ruchbahnál élők számára még csak most születik meg. Ha egy év múlva felnézek rá, azt gondolhatom: onnan nézve még csak most teszi meg az első lépéseit. Tizenegynéhány év múlva erre a csillagra pillantva eszembe juthat: onnan nézve még csak most éli át az első szerelmet. 

Ez így talán túl tárgyilagosnak és gyakorlatiasnak tűnik, de érzelmileg nagy töltést adhat, ha találunk egy csillagot, amire mindig felnézhetünk; ha a halál idején a születésre is emlékezünk; ha a nélküle töltött években az ő életének éveit ünnepeljük. A csillagok ablakot nyitnak a múltba, velünk maradnak egész életünkben, és ki tudja, talán sok-sok év múlva valaki majd ránk gondolva pillant fel fényév távolságba.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. ma 12:42 Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében közélet Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján, és amelynek végén áldását adta a városra és a világra. tegnap 17:11 “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” közélet “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” Az Istent dicsőítő angyalok éneke hívott ma éjszaka bennünket össze és mi is szeretnénk csatlakozni az ő dicsérő énekükbe. Szeretnénk tanúi és részesei lenni Jézus Krisztus születésének, szeretnénk, hogyha ez az ünnep bennünk is megszületne, átalakítana és átformálna bennünket. -mondta el érsek atya köszöntőjében. tegnap 9:44 Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség közélet Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség A világnak a másikra figyelő, az életet építő "bibliai kedvességre" van szüksége; és ez egyben a gyógyulás egyetlen útja is, mert a másikra figyelve az ember elszakad a saját sebeitől. Erről beszélt Steinbach József református püspök, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke karácsony alkalmából. tegnap 9:28

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.