Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 24. Emma
Veszprém
7°C
2024. november 24. Emma
Veszprém
7°C

A szabad és független tudományért

2010. április 3. 3:13
Néhány nappal ezelőtt indult egy új portál amely kinyitja a tudomány kapuit a társadalom- és természettudomány művelői számára.

A www.pannonpalatinus.hu. oldal egyértelműen a társadalom- és természettudomány művelőinek: egyesületeknek, magánszemélyeknek, gazdasági vállalkozásoknak, kutatóműhelyeknek és iskoláknak kíván egyfajta független és egyben szabad menedéke lenni, ahol csak a teljesítmény, a produktum számít. Az oldal alapítóját, Szacsky Mihályt, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatóját, kutatóját kérdeztük.

– Most indult el a www.pannonpalatinus.hu oldal, aminek Ön az alapítója. Egy kutató miért szánja el magát lapalapításra?

– A gazdasági élet szereplői is presszionálják a tudományt. Akkor finanszírozzák a tudományt, ha a közgazdasági számításaik szerint programozottan teljesít a tudós, mint egy betanított munkás. A tudományos eredményt normaidő alatt teljesíti a bértudós, az elvárásoknak megfelelően, és természetesen busás hasznot lehet belőle húzni.

A Pannon-Palatinus ezt a szorító és bénító béklyót szeretné levetni magáról. Kinyitja a tudomány kalitkáit (ami hol fából, rézből készült, ritkán aranyból, amit halandó nem is láthat), és felszabadítja a tudóst és a kutatót. Nincs kötelezettség, nincs kötelező elvárás, a palatinus szellemiség szabadon szárnyalhat, csak egy fontos szabályt kell betartani: a tudományok és a természet törvényeit nem lehet megsérteni.

– Mit takar tulajdonképpen a „palatinus szellemiség”?

– A féltve őrzött tudást senki nem akarja eltulajdonítani, sőt védeni szeretnék a szellemi tulajdont. A tudomány nagyon nehezen viseli az alá-, fölérendeltséget. A hierarchiában minden kutató maga teremti meg a pozícióját. Nem szükséges kinevezéseket adni, címekkel és titulusokkal terhelni ezt a társadalmat. Aki alkot, és a tudomány és természet szabályai szerint cselekszik, az mind lehet „palatinus”, ennyi. Ezek a gondolatok régóta foglalkoztatnak, és bevallom, igyekeztem így élni és cselekedni. Merjük kimondani, hogy szabadságot és függetlenséget kell adni a tudománynak. A portálon ezt a szellemiséget szeretném képviselni. A tudományt és a tudományos ismeretterjesztést egyben szeretné kezelni a Pannon-Palatinus oldal. A gondolatok szabadon áradhatnak szét, mert ha a tudományt ennek a szellemében egységesen kezeljük, akkor sokat tehetünk az oktatás területén, a környezetünk védelmében, az egészségünkért.


Szacsky Mihály szerkezete már akkor kimutatja az influenzát, amikor még nincs tünete Fotó: Fuszek Gábor

– Miben számít újnak a www.pannonpalatinus.hu ?

– A rádiókban és a televíziókban a szerkesztőségek azért versengenek, hogy melyik csatorna tudja a napi tudományos szenzációját bejelenteni. A folyamatos szenzációkeltésnek az lett az eredménye, hogy a hallgatóság és a nézők érzéketlenné váltak. Néhány természetfilmet és a tudományokat színesen bemutató csatornákra váltanak a nézők.

A jövő technikája a digitális technológia. Fontosnak tartja a szerkesztőbizottság, hogy minden olyan esetben, amikor sok embert, országot, kontinenseket érintő természeti jelenségről, katasztrófáról, betegségekről, járványokról van szó akkor higgadt, tárgyilagos, és mindenki számára érthető elemzéseket tegyünk közzé, úgy, hogy a folyamatos új információkat is befogadjuk. Talán nem túlzás az, hogy ebben hiánypótló szerepet tölthetünk be.

– Melyek a rövid, illetve hosszú távú terveik?

– Rövid távon sokat kell még dolgozni a lapon. Korrekciókat célszerű elvégezni, tanulmányozni a javaslatokat, beépíteni új fejezeteket, és megtenni még azokat a módosításokat, amelyek menet közben felvetődnek. Hosszú távú tervként említhetnénk a Pannon-Palatinus Regisztrációt – ezt egyfajta tudásbázisnak képzeljük el. Ez jelentheti a jövőben a Pannon-Palatinus valódi tudástárát. A Pannon-Palatinus nem csak tudományos lap, hanem határokon átívelő „globális” szellemiség. A digitális technika segítségével és a formálódó nemzetközi kapcsolatainkkal elképzelhető, hogy egy új nemzetközi „palatinusi” tudósklub is létrejöhet.

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.