A természet és a mesterséges világ folyamatait, változásait és az emberek életvitelével járó hatásmechanizmusokat már egészen kiskorban elkezdjük felfedezni. Akár ahogy megfigyeljük az időjárás változásait, egy kis rovar rövid életét vagy éppen érezzük a belvárosi és az erdei levegő “illata” közötti különbséget. Talán azt is megértjük, hogy bizonyos dolgokkal ártunk a környezetnek és megtanuljuk például, hogy a hóvirágot nem tapossuk el, nem tépjük le és a szemétnek a kukában a helye. Környezetünk megismerését nem lehet elég korán elkezdeni és abban is biztosak lehetünk, hogy ez a tanulás folyamatos és az egész életünket végigkíséri, amennyiben később egy tudatosabb, fenntarthatóbb világot képzelünk el magunknak.
A “Tiszta Balaton, tiszta művészet!” projekt gyerekeknek szóló művészeti, edukációs programelemei a trash art workshopok. A foglalkozásokon 7-14 éves gyerekek a kreatív alkotás mentén sajátíthatják el a szelektív hulladékgyűjtés és a fenntarthatóság, újrahasznosítás fontos gyakorlatait. 2021 nyarán négy népszerű balatoni strandra látogatott el a program, ahol egy élmény-alapú tanulási módszerrel szerezhettek új ismereteket a gyerekek, miközben tárgyakat készítettek kidobásra ítélt anyagokból.
A keszthelyi, az ábrahámhegyi, a gyenesdiási és a csopaki strandon is örömmel csatlakoztak a családok, kisebb gyerekcsoportok, egy-egy csobbanás után a kreatív barkácsoláshoz. A workshopok alkalmával olyan alapanyagokat használtak fel, amelyek minden háztartásban megtalálhatók. Régi tejes dobozokból, tetra pakból, textilekből, kartonokból és műanyag hulladékból készültek színes pénztárcák, könyvjelzők és füzetek.
A foglalkozások résztvevői a két kezükkel alkothattak valami újat olyan anyagokból, amiket mások kidobnának. Így egyrészt lehetőséget kaptak kiélni kreativitásukat az új tárgy készítése közben, másrészt pedig megtanulhatták, hogy tudnak másként tekinteni a kidobásra ítélt tárgyakra, anyagokra, és újraértelmezni, hogyan lehet újra vagy másként felhasználni egy-egy tárgyat, anyagot.
A program a nyári szünetet követően egy szelektív hulladékgyűjtési akcióval kiegészülve folytatódik öt Veszprém megyei iskolában. A HybridCycle a Veszprémi Cholnoky Jenő Általános Iskolába, a Veszprémi Báthory István Sportiskolai Általános Iskolába, a Deák Ferenc Általános Iskolába és a Veszprémi Rózsa Úti Általános Iskolába a következő időszakban elhelyezi gyűjtőpontjait, amely elsősorban a vizek műanyagszennyezésére fókuszálva a pet palack és a műanyag kupak gyűjtésére biztosít kiemelt lehetőséget. A hagyományos szelektívgyűjtők mellett, az iskolákba rövid leírást és a témához kapcsolódó érdekes tényeket tartalmazó felületek is kerülnek, illetve a kupakok gyűjtésére egyedileg tervezett kupakfalak. A kupakfalak a művészet eszközével motiválják a fiatalokat a szelektív gyűjtésre, ahogy a nagyméretű kép megfelelő helyeire illesztve a színes műanyagot, kirajzolódik egy halas grafika. A közösségi gyűjtéssel, így egy műalkotás is születik, ami később kiállítható, figyelemfelkeltő és fontos üzenetet hordozó, esztétikus dekoráció lehet.
A gyűjtésen kívül az iskolák által kiválasztott osztályok, csoportok vagy évfolyamok részt vehetnek az intézménybe látogató workshopokon, amelyek a strandokon debütáló foglalkozásokhoz hasonlóan a kreatív újrahasznosítás lehetőségét mutatják meg a gyerekeknek.
Az iskolai zöld szemléletformáló projekt utolsó helyszíne a tapolcai Bárdos Lajos Általános Iskola lesz október 15-én, ahol egy egész délelőttös programra készülhetnek az intézmény diákjai és egy meglepetés vendég is érkezik.
Fotók: Kovács Bálint