Az állatok barátként és segítőtársként is boldogabbá, gazdagabbá teszik mindennapjainkat, ezért eme jeles napnak a célja az, hogy az ember és az állat közötti barátságot erősítse, továbbá felhívja a figyelmet az együttélés fontosságára.
Az 1958 óta üzemelő Veszprémi Állatkert is részt vett a világnap megünneplésében, ezen a napon hosszított nyitvatartással és kiemelten kedvezményes belépődíjjal várta a látogatókat.
Az létesítmény – mely Kittenberger Kálmán, a híres zoológus, vadász és író nevét viseli – a festői szépségű Fejes-völgyben és az új fejlesztésű Gulya-dombon terül el. A völgyben egzotikus élőhelyről származó nagymacskák, élénk színű vízimadarak, robosztus fekete medvék, aranyos pandák és kíváncsi ormányosmedvék láthatóak. A kalandra vágyó gyermekek pedig kedvükre kúszhatnak-mászhatnak, kipróbálhatják a Lajhár-utat, a papagáj-klubot vagy a fedett csúszdát is.
A felső, Gulya-dombi részen kapott helyet hazánk egyik legnagyobb és legszebb Afrika-szavanna kifutója zebrákkal, zsiráfokkal, impalákkal és egy ötfős szélesszájú orrszarvúcsaláddal. A kifutó szomszédságában épült fel a kialakításában és tematikájában Európában egyedülálló Majomház, melynek belső terében csupán egy üvegfal választja el a vendégeket az állatoktól, hatalmas külső kifutójukat pedig egy vizesárok szegélyezi, tele aranyhalakkal és látogatók által behozott teknősökkel.
2014-ben készült el az Elefánt Park, ahová három fiatal elefántbika költözött be, továbbá a vizes élővilágot bemutató rész is, ahol a látogatók pápaszemes pingvineket és borjúfókákat csodálhatnak meg. 2015-ben elkészült a hatalmas Madárröpde is, melyben flamingókkal, skarlát íbiszekkel és récékkel ismerkedhet meg a közönség.
Az Állatkert kiemelt hangsúlyt fektet a jövő nemzedék környezettudatos nevelésére, a Böbe Majom Tanodája Oktató- és Kiállítóház nyári táboroknak, tanórán kívüli foglalkozásoknak ad otthont, a kiállító részen pedig aktuális természetvédelmi kérdésekkel foglalkozó bemutató látható.
A környezettudatos neveléshez szorosan hozzákapcsolódik a szelektív hulladékgyűjtés is, így az Állatok Világnapja alkalmából a HybridCycle kihelyezett az Állatkertben egy olyan hulladékgyűjtő installációt, melynek segítségével a gyermekek megismerkedhetnek a szelektív hulladékgyűjtés fogalmával is.
A bejárat mellé kihelyezett három részes gyűjtőhelyre fém-, papír- és műanyag hulladék hozható, melyek a jövőben használati tárgyak és különböző művészeti alkotások képében kelnek majd új életre.
Tapasztalataink szerint a fiatal korosztály rendkívül fogékony és érdeklődő a környezetvédelem területén, így mindenképpen kiemelten fontos, hogy minél hamarabb lássák, olvassák és tapasztalják azt a szemléletet, mely a jövőben egy hulladékmentes világot teremthet.
Fotók: Kovács Bálint