A művészeket a szakmai zsűri választotta ki a felhívásra jelentkező alkotók portfóliói alapján. A nyertes pályázóknak hazánk egyik legszebb természeti tájának megismerésén túl lehetősége nyílt egy helyspecifikus projektmunka létrehozására, amit Veszprémben, Budapesten, 2023-ban pedig egy utazó kiállítás keretében 10 másik, múlt- és jövőbéli Európa Kulturális Fővárosa címet elnyert településen ismerhet meg a nagyközönség.
2021. július-októberi időszakában összesen hat képzőművész számára 3 hetes időszakokra tették elérhetővé alkotótelepüket a szervezők, ami kreatív, fenntarthatóság fókuszú alkotói tevékenység helyszínéül szolgál. A rezidencia célja elsősorban a fenntarthatóság és a képzőművészet ötvözésének, határterületeinek kutatása és az ezen alapuló alkotás bátorítása, támogatása.
Elsőként Sivák Zsófia fotógráfus költözött be a mindszentkállai alkotóházba július 1-én. A Káli-medencébe lépésemet követően ambivalens érzések vettek hatalmukba. “Utazásom előtt egy idilli, szinte érintetlen táj képe lebegett előttem, de ottlétem kezdetétől fogva megkerülhetetlen tényezővé vált az ember jelenléte. A Budapestről áramló tömeg tájidegen elemként jelenik meg, kitörölhetetlen nyomokat hagyva a tájban, amelyet nem tudok, és fotósként talán nem is szabad figyelmen kívül hagynom. Egyértelművé vált, hogy az eddigi munkámmal ellentétben a rezidencia alatt valami mással kell foglalkoznom” - fogalmazott Sivák Zsófia a rezidencia időszakról.
Balogh Kristóf József július végén érkezett a Balaton-felvidékre. A képzőművész az alkotási folyamatról elmondta, hogy munkáiban egy épülő valóság részleteivel foglalkozott és az absztrakció, illetve az akadémikus megformálás ütköztetésével egy félkész, ambivalens állapotot akart megfogni.
Peredi Dorottya formatervező és Lengl Orsolya festőművész azonos időpontban érkeztek szeptemberben a köveskáli alkotóházba. Mindkét művészre hatással volt a táj, mégis egészen más szemlélet jellemzi alkotásaikat. Dorottya munkájában arra törekedett, hogy az inspiráló balatoni táj szépségeit, milyen módon lehetne a nyár elmúlásával “haza vinni”. Orsolya műve inkább a múltból táplálkozik és gyerekkori emlékképek szövevényes hálóját eleveníti fel.
Októberben különleges alkotók költöztek be a házba: Kudron Anna, a Pinkponilo kreatív stúdió művésze és a Tangly Hands textiles alkotócsoport. Kudron Annát magával ragadta a balatoni élővilág szépsége és a fontos regionális környezetvédelmi kérdések, ezért installációja a balatoni nádasok sorsával foglalkozik. Nádkunyhót formáló műve levágott, nyesedék nádból készült. A Tangly Hands a Balaton mesterséges hulladékait használva, balatoni hajós egyesületektől begyűjtött vitorla és hajókötél maradékokból készítette el nagyméretű makraméit.
A balatoni élményeket eltérő módon feldolgozó, érdekes alkotásokat hamarosan egy közös kiállításon tekinthetik meg a veszprémiek. A szervezők annyit elárultak, hogy a tárlat kilép a hagyományos galerista közegből és szokatlan helyszínen mutatkozik majd be a következő napokban.
Fotók: Kovács Bálint