Október 29-től látogatható a Balaton Plaza egyik üres üzletében kialakított tárlat, ahol hat fiatal művész alkotása kap helyet. A júliustól, októberig tartó rezidenciaprogramban résztvevők a Balaton-felvidéken töltött 3-3 hétben megismerhették a térség természeti kincseit, a helyi közösségeket és inspirációt meríthettek a régió környezetvédelmi, fenntarthatósággal kapcsolatos kérdéseit vizsgálva koncepciójuk kialakításához, alkotásuk elkészítéséhez.
A különleges kiállítási anyagnak a szervezők rendhagyó helyszínt képzeltek el, így esett a választásuk a Balaton Plazara. Fontos cél volt, hogy a megszokott múzeumi, galerista közegből kimozdítva minél szélesebb társadalmi réteghez juthasson el a művészet élménye és a művek által közölt jelentős üzenetek.
Sivák Zsófia fotográfus, Balogh Kristóf József képzőművész, Peredi Dorottya formatervező, Lengl Orsolya festőművész, Kudron Anna, a Pinkponilo kreatív stúdió alkotója és a Tangly Hands textiles csapat anyagait november 11-ig ingyenesen tekinthetik meg a Plaza látogatói.
A kiállítást megnyitó eseményen október 29-én 11 órakor Porga Gyula polgármester, Erdélyi Szabolcs, a Hybrid Cycle Kft. ügyvezetője és Peredi Dorottya fomatervező (az Artist in Residence program egyik alkotója) vesz részt.
Peredi Dorottya a rezidenciaprogramban töltött időszak élményeiről és a művéről előzetesen is mesélt:
„Számomra a Balaton és környezete egy kis tündérbirodalom, a nyugalom és az örök béke szigete, ha rápillantok, a mi zöldeskék tengerünkre, ha elmerülök magával ragadó bájában, káprázatos szépségében és hangulatában, felderül a lelkem. Amíg tekintetem ellát, pasztellszínek olvadnak egymásba a leglágyabb ölelésben. Mintha maga a természet tárna szemeim elé egy impresszionista festményt. A projektötlet gerince, hogy miként lehet széleskörben imádott Balatonunk hangulatát, azt a milliőt, a balatoni kilátást hazavinni otthonunkba és hétköznapjainkba csempészni.
A tervezés kezdeti fázásában sorra vettem azokat a lehetőségeket, melyek lakásunkban nagy felületet biztosítanak, és tökéletes hordozói lehetnek a koncepciónak. A térelválasztók világa ragadta meg leginkább a figyelmemet és alapos átgondolás után úgy érzem, ezen tárgytípuson lehet leginkább visszaadni a felhasználónak az érzést azáltal, hogy otthona szerves részévé válik az.
A Balaton témájú festményeimbe mélyedve figyeltem, melyek azok a részletek, amik önmagukban is élnek és kifejezik a tó hangulatát, majd felnagyítottam őket. Az így kapott, immáron önálló festményként viselkedő, impresszionista képrészleteket textilre vittem fel. A megfestett textil, biológiailag lebomló PLA fólia közé került, amely a hőpréselést követően egy lábazatba helyezhető. Az így kapott objektum a célkitűzésnek megfelelően, térelválasztásra alkalmas. A festmény a pamut batiszt anyagnak köszönhetően áttetsző és fényáteresztő, így finoman, észrevétlenül olvad egybe otthonunkkal. A térelválasztóval nem kényszerül keretek közé a látvány, úgy ahogyan maga a kilátás sem. A fenntarthatóság jegyében a lábazat anyaga nád-beton, melyet nádhulladékból állítottam elő.
A tárggyal szeretném közvetíteni, hogy a balatoni kilátás szerves részét képezik a partmenti nádasok, pont úgy, ahogyan a lábazat is fontos alkotóeleme a térelválasztónak. A tó és a nádasa szimbiózisban élnek egymással, így amennyiben a jövőben is szeretnénk gyönyörködni ebben a páratlan vidékben, óvnunk kell a nádvilágot. Ez a legfontosabb üzenete az alkotásomnak is.”
Fotók: Kovács Bálint, Peredi Dorottya, Sivák Zsófia