Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. március 29. Auguszta
Veszprém
14°C
2024. március 29. Auguszta
Veszprém
14°C

Lehet, hogy nincs is szükségünk napi nyolc pohár vízre?

2022. január 31. 4:00 // Forrás: TED
Máig tartja magát a „szabály”, miszerint ennyi vizet kellene innunk minden nap. Egy orvos szerint ez csupán tévhit, és jobb, ha a számolgatás helyett a testünk jelzéseire figyelünk.

Valószínűleg mindannyian hallottunk már arról, hogy napi nyolc pohár vizet kellene innunk. Ez csupán tévhit, hisz nem lesz tőle fényesebb a bőrünk, sem a gondolataink tisztábbak, sőt, még energikusabbak sem leszünk- mondja dr. Jen Gunter egy, a TED oldalára feltöltött tavalyi videóban.

A TED Body Stuff című podcast szerzője szerint rengeteg tévhit kering testünk biológiájával kapcsolatban, amiért részben a reklámokat és az áltudományokat teszi felelőssé. Mint mondja, a napi nyolc pohár víz legendája is sületlenség.

„Az esetek többségében a tested jelez, ha vízre van szükséged, köszönhetően ennek a csodálatos, lenyűgöző, de alulértékelt szervnek: a vesének.”

A TED-es videóban a vese működésével kapcsolatban részletezi, hogy bár sokszor szűrőként és hulladékeltávolító rendszerként tekintünk páros szervünkre, ez sem teljesen igaz-mondja. A testünk egy olyan környezet, ahol minden folyadéknak és vegyi anyagnak kényes egyensúlyban kell lennie, és valójában vesénk inkább ebben a munkában vesz részt: az idegrendszerünkkel és a különböző hormonokkal folyamatosan monitorozza, mi történik bennünk, és valós idejű módosításokat végez a folyadék, a só és más anyagok szintjével kapcsolatban. Ha valaminek a szintje túl magas, vagy túl alacsony, az káros. A vese feladata, hogy az anyagok szintjét egyensúlyban tartsa. Ha valami nem szükséges, az lényegében vizelet formában távozik.

Gunter azt is mondja, a minél több vízfogyasztás nem javítja a veseműködést: „Képzeld el, hogy sokat izzadsz, és így a vér sok vizet veszít. A vesék tudják, hogy a vértérfogat csökken, még ha egész kis mértékben is, és hogy a vér egyre sósabb lesz, még ha egész kis mértékben is. Ezt úgy kompenzálják, hogy több vizet juttatnak a vérbe, ezzel a vizeletet koncentráltabbá válik. Ha a vesék azt érzékelik, hogy a vizeletből nem lehet elég folyadékot visszaforgatni, jelzik, hogy igyál, vagyis szomjas leszel. Ha nem áll rendelkezésre folyadék, a szomjúság egyre erősebbé válik. Ha valakit ténylegesen kiszáradás fenyeget, nem lesz kétsége afelől, hogy szüksége van-e vízre. Mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy hozzájusson. Ez az egyik legalapvetőbb ösztönünk, amely nagyon hosszú idő alatt alakult ki, olyan környezetben, ahol a tiszta víz közel sem volt annyira könnyen elérhető, mint ma.”

De ha nem kell a napi nyolc pohár, akkor mennyi szükséges?

A válasz Gunter szerint egyszerű: akkor igyunk, amikor szomjasnak érezzük magunkat. Vallja, hogy bízhatunk testünkben, hiszen jelezni fog a megfelelő időben. Azt azért hozzáteszi: az üzenetküldő rendszerünk a kor előre haladtával megkopik, és ha az orvos nem mond mást, nem szükséges számolgatni, hogy mennyi vizet iszunk.

A videóval és Gunter állításával kapcsolatban érdemes hozzátenni, hogy több szakember is egyetért abban, hogy a napi vízigényünket számos dolog befolyásolhatja, a betegségtől kezdve a fizikai aktivitáson át a környezetünk klímájáig sok minden. A napi nyolc pohár legendája állítólag egy 1945-ös publikációból ered, miszerint ennyire van szüksége egy egészséges felnőttnek akkor, ha nem csinál egész nap semmit, csak henyél. Ugyanez az írás azt is megjegyzi - csak kikopott már az emlékezetből- ,hogy ételeink is tartalmaznak vizet, amelyek egy része fedezi a napi folyadékszükségletünket.

Ge. Á.
további cikkek
Idén a szokásosnál is korábban jelenhetnek meg a kullancsok Magyarországon Idén a szokásosnál is korábban jelenhetnek meg a kullancsok Magyarországon A korábban beköszöntött tavasz miatt idén a szokásosnál is hamarabb lehet számítani az őshonos, valamint az újonnan megjelent Hyalomma kullancsok felbukkanására Magyarországon - közölte a HUN-REN Ökológiai Központ. 2024. március 26. 11:54 A képernyőfüggőség csak az egyik oka, hogy rohamosan romlik a fiatalok látása egészség A képernyőfüggőség csak az egyik oka, hogy rohamosan romlik a fiatalok látása Nem csak a fejlett országok problémája, hogy a fiatalok körében egyre gyakoribb a rövidlátás. A szemészek világszinten kongatják a vészharangot, hiszen a folyamat egyáltalán nem biztos, hogy visszafordítható. 2024. március 17. 12:27 Alkoholmentesített bort kóstoltunk Alkoholmentesített bort kóstoltunk Egyre nagyobb szeletet hasítanak ki az alkoholpiaci tortából az alkoholmentes vagy alacsony alkoholtartalmú italok, az igények kiszolgálására pedig megjelentek olyan termékek, mint az alkoholmentesített borok. Egy palackot mi is megbontottunk, hogy lássuk, merre tart a világ. De kinek jó ez, és miért alakul ki a trend? 2024. február 22. 22:12 A múlt héten több mint 60 ezren fordultak orvoshoz A múlt héten több mint 60 ezren fordultak orvoshoz Az év hetedik hetében - február 12. és február 18. között - 60 100-an fordultak influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön. 2024. február 22. 11:17

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.