Soha nem látott fejlesztési időszak előtt állunk – fogalmazott a polgármester, aki megjegyezte: a kormány a családokat, fiatalokat, nyugdíjasokat támogató intézkedései mellett a veszprémi közösség fejlődését is segíti, hiszen számos nagy beruházás részben vagy teljesen állami forrásból valósulhat meg. Porga rámutatott, hogy a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa programhoz kapcsolódó fejlesztések már ráfordultak a célegyenesre, de emellett zajlanak a Modern Városok Programból és a Települési Operatív Programból finanszírozott tervezések és építkezések is.
Az elmúlt időszak nagy lépéseit – a tornászgyakorló, a sportuszoda átadása, a helyi járatos buszpark megújítása – idén újabbak követik majd. Ebben az évben befejeződik a 8-as út déli elkerülő szakaszának szélesítése, miközben a belterületi úthálózatot jelentős részben, több mint 3 milliárd forintért újítják meg. A belváros kellős közepén nagy városi parkot alakítanak ki az Erzsébet ligettől a gyermekkórházig, aminek szintén megkezdődött a rekonstrukciója. Az idén rendbe teszik a vasútállomás környezetében lévő önkormányzati területeket; Bánd irányába befejezik, Gyulafirátót felé elkezdik a kerékpárút építését.
A polgármester mind a 12 egyéni választókerület megválasztott képviselőjével egyeztetett, hiszen – mint mondta – fontos, hogy a nagy beruházások mellett a közvetlen lakókörnyezetben is történjenek fejlesztések, így a képviselők javaslatainak nagy része szintén megvalósulhat az idén.
Porga Gyula hangsúlyozta: mindezeket a sikereket egy világjárvány szorításában érték el, ami plusz feladatokat, költségvetési kiadást és bevétel-csökkenést jelentett az önkormányzat számára. Ennek átvészelésében a város gazdasági társaságai jelentős szerepet játszottak, az ő adóbevételeik révén a város hamar kilábalt a járvány okozta gazdasági visszaesésből. A tavalyi költségvetésben előzetesen kalkuláltnál nagyobb adóbevétel keletkezett, ami jelentős szabadságot biztosított az idei táblázat összeállításában.
Végül a számok: a költségvetés főösszege 58,9 milliárd forint, ami közel 50 százalékkal több a tavalyinál. A kiadások 66,3%-át beruházásokra és fejlesztésekre, 33,7%-át működtetésre fordítják, ez nagyságrendileg 40 illetve 20 milliárd forintot jelent. A működési kiadások legnagyobb részét az igazgatási, gazdálkodási feladatok teszik ki (23%), a városüzemeltetés 18%, a szociális és egészségügyi kiadások 14%, az oktatás 18%, a sport 5% ebből a tortából.
Az idei nagy fejlesztésekről bővebben itt olvashat: