Életünk során számtalanszor kerülünk vizsgahelyzetbe. Ha csak a legfontosabb mérföldkövekre gondolsz az életedben: felvételi, érettségi, KRESZ vizsga, állásinterjú, stb. Ezek mindig olyan szituációk, amikor megmérettetésre kerülünk, az adott pillanatban a lehető legtöbb jó választ kell adnunk, lehetőleg magabiztosan.
Felnőttként már van némi tapasztalatunk, így talán könnyebben vesszük az akadályokat, de mi van a gyerekekkel? A Játékliget munkatársai ebben a cikkben adnak néhány tippet arra vonatkozóan, hogy hogyan tudod oldani gyermekedben a vizsga előtti szorongást.
Az a fránya stressz
A stressz ártó hatásairól úton-útfélen lehet hallani, de azért nem szabad elfelejteni, hogy a stressz akár a jobb eredmény elérésére is sarkallhat. Vannak, akiknek ez ösztönösen megy, míg másoknak tanulni kell a technikát, hogy a szorongás ne legyen úrrá rajtuk. Az óvoda és iskola közti váltás amúgy is elég éles, a gyerekeknek a karácsonyi szünetre már rég elmúlt a kezdeti lelkesedése a sulival kapcsolatban. A megváltozott szabályok és kevesebb játék mellett ráadásul még értékelik is őket, megkezdődik az örökös versenyeztetés. A Játékligetnél kapható gyakorlófüzetekkel megkönnyíthető a felkészülés folyamata.
Ismerd meg az ellenséget
A vizsgadrukk egy sima dolgozatnál is előfordulhat, pláne, ha a gyermek valamiért úgy érzi, hogy bizonyítani kell, vagy ha rossz jegyet kap, akkor ő is annyit ér. Esetleg az adott tanár iránt érzett ellenszenv váltja ki a lurkóból a negatív érzéseket, ami miatt nem tud jól teljesíteni. Igyekezz minél alaposabb képet kapni az iskolai életéről, a pajtásokról, tanárokról, kivel szeret játszani, kivel nem, mit tanulnak éppen, mi megy könnyebben, mi nehezebben.
Kell egy kis áramszünet
A központi felvételik tétje valóban nagyobb, hiszen befolyásolja a továbbtanulás lehetőségeit. Nemcsak a nyolcadikosok, hanem az általános iskola negyedik és hatodik osztályos tanulói is ilyenkor felvételiznek a kisgimnáziumokba. Erre a megmérettetésre a nebulók gyakran egy-másfél évvel korábban elkezdik a felkészülést, hogy jó eredményeket érjenek el.
Az állandó gyakorlás és mellette az iskolában való helytállás könnyen felemésztheti a gyerek energiáját. Menjetek el hétvégén kirándulni, mozgasd meg akár valami sporttal, amitől feltöltődik. Taníts akár légzőgyakorlatokat, amik segítik az ellazulást, segíts beosztani az idejét, készíts önellenőrző feladatokat, vagy csak legyél ott mellette, támogasd.
A nagy nap
A vizsga napján már ne tanuljon. Készíts valami olyat reggelire, amit nagyon szeret, és vigyen magával is pár falatot. A ruhák, szükséges felszerelés már előző nap legyen összekészítve, hogy ne reggel kelljen harisnyát vagy nyakkendőt keresni. Vegyétek át még egyszer, hogy hogyan fog haladni a feladatokkal, és az ellenőrzést se felejtse el. Ha igényli, kísérd el, de a felvételi végeztével eresszétek ki a gőzt a kedvenc sütije mellett egy cukrászdában.