A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel minden ember számára elengedhetetlen fontosságú. Ha rendszeresen sportolunk vagy éppen nyári hőség van, erre különösen oda kell figyelnünk. Éppen ezért a helyes palack kiválasztása nélkülözhetetlen mindennapi életvitelünk szempontjából.
A kulacs kiválasztása
A palack színén és méretén kívül a kulacs anyaga is fontos szerepet játszik, sőt, talán ez a legmeghatározóbb kritérium, hiszen az egészségünkről van szó. Ha éppen a gyermekünk számára keresünk folyadéktárolót, érdemes egy jobb minőségű műanyag flakonnal kezdeni, majd, ha a gyerkőc kicsit idősebb lesz, a műanyagot leválthatjuk acélra vagy üvegre.
Előfordulhat, hogy nem igazán tájékozódunk a palackok terén, szeretnénk azonban a lehető legjobb kulacsot beszerezni. Ebben az esetben mindenképp javasolt szakemberek segítségét kérnünk. Az Elbon rozsdamentes kulacsai között könnyedén megtalálhatjuk a megfelelő palackot családunk számára, ráadásul még szakmai segítséget is kaphatunk.
A penész, mint a probléma forrása
A penész nem más, mint egy kis mikroszkopikus spórákból nőtt gomba. Ahhoz, hogy a penész terjedni tudjon, mindenekelőtt melegre, táplálékra és nedvességre van szüksége. Mégsem a penész jelenti a legnagyobb problémát, hanem a penész spóráinak levegőbe kerülése, amelyek belélegzése orrfolyást, köhögést vagy akár zihálást is okozhat. Természetesen, ha egy termoszban alakul ki penész, a baj legfőbb okozója, annak lenyelése.
Mit tehetünk a penész megelőzése érdekében?
1. Gyakori öblítés
A penészgomba kialakulását többféleképpen is megakadályozhatjuk. Elsősorban érdemes minden egyes használat után jó alaposan kiöblíteni a palackot, amihez gyakran a flakon teljes szétszerelésére is szükségünk lehet. Meglehet ugyanis, hogy a tej vagy az ivólé részecskéi az apróbb nyílásokban bújtak meg.
2. Hosszabb áztatás és szárítás
A palackkefe, fogkefe vagy akár fogpiszkáló használata sokkal hatékonyabb lehet, mint a szivacs, amelyen több millió baktérium élősködhet. Az alapos áztatás és szárítás szintén sokat segíthet. Szárítás után pedig javasolt kerülni a palack törölközőkön hagyását, mert a szövetekben is sok baktérium telepedhet meg.
3. Ha foltos, dobjuk ki!
Végül amennyiben úgy látjuk, hogy kulacsunk még egy alapos mosogatás után is foltos maradt, dobjuk ki! Ez azért fontos, mert sosem tudhatjuk egészen biztosan, élnek-e penészspórák a foltokon vagy a foltok között.
Sajnos a penészt nem lehet teljesen kiiktatni, de jó, ha tudjuk, hogy az ecet, a fehérítő és a magas hő képes elpusztítani a spórákat.
Ha mégis megtörtént a baj…
Ha mégis megtörténik a baj, és mi vagy a gyermekünk véletlenül lenyelte a penészt, gyakori a hányás, hasmenés, illetve allergia esetén akár a kiütés, nehéz légzés vagy az arc, az ajkak és a nyelv duzzanata is előfordulhat. Ebben az esetben forduljunk azonnal orvoshoz és ne várjuk meg, amíg a probléma elhatalmasodik felettünk!