Napjainkban az életmódváltás szerepe egyre nagyobb jelentőségű. Gyakran külső tényező az ok, máskor viszont belső motiváció vezérli. Egyre többen igyekeznek egy egészségesebb életvitelt kialakítani. Mit is jelent ez pontosan? Mely tényezőkön múlik a siker?
Szokásaink hatalma
Mielőtt belefognánk a változtatásba, fontos megvizsgálni, hogy jelenleg milyen az életstílusunk, és életünk különféle területeihez mely szokásrendszerek kapcsolódnak. Ugyanis ez határozza meg nagymértékben egész életvitelünket.
Főbb életterületeink közé tartozik a munka, család, párkapcsolat, egészség, hobbi, barátok, és még sorolhatnánk. A rohanó, túlhajszolt világban önkéntelenül is priorizálunk, vagyis a különböző területekre nem jut egyforma idő, és energia. Így könnyen megborulhat az egyensúly, aminek az egészségünk láthatja kárát, akár testi panaszok, konkrét betegségek is kialakulhatnak.
A legtöbben, akik az életmódváltást fontolgatják, nagyrészt egészségügyi ok miatt fognak bele. Természetesen egyre nagyobb hangsúlyt kap önmagában a tudatos táplálkozás is, és vele együtt a preventív életszemlélet.
Az életmódváltás akadályai
Mi lehet az oka, hogy egyesek megújulnak, fittebbek lesznek, míg mások sokadik alkalommal sem érnek el átütő sikert az életvitelük megreformálásában? A szokásainknak, a rutinszerű cselekvéseinknek, és a tudatosságunknak nagy szerepe van benne. Emellett a közvetlen környezetünk, illetve az ok maga is befolyásoló tényező lehet.
A belénk égett rutincselekedetek egy része pozitív, de akadhatnak közöttük olyanok is, melyek éppen visszafognak, hátráltatnak céljaink elérésében, netán még egészségrombolóak is. Nem szabad azonban elkeseredni, ezek a szokások tudatos munkával átalakíthatók, felülírhatók, sőt teljesen el is hagyhatók. Érdemes mindig kisebb lépésekben kivitelezni a táplálkozásunk átalakítását, hogy ne szegje kedvünket a túl sok változás.
Például a MamaVita oldalon a mentes kereső nagy segítség az ételintoleranciával küzdők számára, ahol különféle mentes élelmiszerek bőséges tárháza áll rendelkezésünkre.
Motiváló erők
Első lépésként a cél minél pontosabb meghatározása a legfontosabb, hiszen így lesz egy teljes képünk arról, hogy milyen változtatásokat szeretnénk beiktatni, milyen végcélban gondolkodunk, a jelenlegi állapotból hová akarunk eljutni. A konkrét megfogalmazás segít az eredmény valós elképzelésében.
Ezen felül érdemes tisztázni az okot, vagyis a szándékot, amely motivál, ami miatt meglépjük az életmódváltást. Később, a jótékony hatásokat megtapasztalva, sokkal könnyebb lesz haladni, és kitartani.
A saját belső motivációnk mellett a támogató környezet is rengeteget számít, és azok, akik hasonló problémákkal küzdenek, vagy épp már megjárták a nehéz utat. Meg kell találni azokat a kapaszkodókat, amelyek előrevisznek, a hátráltató tényezőket viszont amennyire csak lehetséges, ki kell iktatni. Idővel belátható, hogy egy személyre szabott, helyesen kialakított diéta által energikusabbak, fittebbek lehetünk.