A kutyusok szőrhullásának számos oka lehet, ennek különböző megjelenési formái is igen sokfélék. Míg a vedlés egy természetes folyamat, addig a megjelenő kopasz foltok vagy a súlyosan elvékonyodott szőrzet már rendellenes állapot. A kiváltó tényezőket ismernünk kell!
Milyen okok állhatnak a szőrhullás hátterében?
A szőrzet hullását okozhatja hormonális változás, például vemhes vagy épp szoptató kutyák esetében. Egy másik hormonális ok lehet a pajzsmirigy alulműködése, emiatt kopasz foltok tapasztalhatók, de akár korpásodás is észlelhető. Gyakran megjelenhet szőrhullás allergia, bőrfertőzések és külső paraziták miatt is.
A pollen, penész, de különféle ételek is kiválthatnak allergiás reakciót, mely foltos szőrkopásban, fülviszketésben, de sajnos még bélrendszeri panaszokban is megnyilvánulhat. Bakteriális vagy gombás bőrbetegségek szintúgy lehetnek kiváltó tényezők. A leggyakoribb külső élősködők, mint a bolhák, atkák elszaporodása irritált bőrhöz, elváltozásokhoz, de sokszor még felülfertőződéshez is vezethet. A folyamatos vakarózás pedig egyre csak ront a helyzeten, míg végül a szőr teljesen kikopik több területen is.
Mit tehetünk ellene?
Fontos a megelőzésre helyezni a hangsúlyt, vagyis paraziták elleni samponokat, speciális készítményeket kell rendszeresen használni. Emellett vitaminok kúraszerű alkalmazása is javasolt. Érdemes mindig ellenőrizni a vásárolt termékek összetevőit.
A táp gondos megválogatása nagy segítség lehet, például egy hipoallergén kutyaeledel kipróbálása olykor kifejezetten ajánlott. A Grandopet.hu speciális kutyatápok széles választékát kínálja, érdemes szétnézni az oldalon!
Manapság számos termék elérhető a bunda ápolására, az egyik kifejezetten kutyák számára létrehozott szőrkondicionáló tabletta, amely a biotin-tartalom révén segíthet a fényes, erős szőrzet megőrzésében. Szem előtt kell tartani, hogy a változás időbe telik, azonban ha nem tapasztalható javulás, mindenképpen állatorvoshoz kell fordulni!
Mikor érdemes felkeresni az állatorvost?
Állatorvosi vizsgálat szükséges, ha a kopasz foltok mellett egyéb erőteljes tünetek is megjelennek, mint például csillapíthatatlan viszketés, szűnni nem akaró irritált bőr, fertőzések, bőrelváltozások, kellemetlen szagok tapasztalhatók. Az is intő jel lehet, ha a kutyus viselkedése változik, vagy a kutya környezetében élő állatoknál is bőrtünetek jelennek meg.
A prevenciónak jelentős szerepe van, tenni egy panasz kialakulása ellen egyszerűbb és okosabb döntés, utólag gyakran nehezebb és hosszadalmasabb orvosolni a problémát. Ami még létfontosságú a rendszeres állatorvosi vizsgálaton túl, az a kedvenc szőrének átnézése, tisztántartása, ápolása. Emellett célszerű a kutya számára legideálisabb tápot beszerezni, és egyéb kiegészítő termékekkel is ellátni.