Ha ennyi vitamint szedünk, nem kéne makk egészségesnek lennünk?
A válasz nem egyszerű. A vitaminokra ugyanis tényleg nagy szükségünk van, egy részük esszenciális, és nem tudja a szervezetünk előállítani, míg a többire időszakosan vagy kisebb mennyiségben van szükségünk, és a szervezetünk is megtermeli. A vitaminok olyan szerves vegyületek, melyek a test több ezer biokémiai folyamatában részt vesznek, nélkülük nincs hormontermelés, segítik egymás és más hatóanyagok beépülését, támogatják az immunrendszert, katalizátorként működtetnek folyamatokat.
Az, hogy a vitaminok szedése ellenére olykor megbetegszünk, még nem azt jelenti, hogy nem működnek. Tudnunk kell, hogy a mai, modern életben sokkal több stressz ér minket, aminek hatására nagyobb is a vitaminigényünk. A vitaminok egy része pedig nem hasznosul megfelelően, aminek oka lehet felszívódási zavar, akut betegség vagy fertőzés, vagy egyszerűen csak lebontódnak, megsemmisülnek, mielőtt még felszívódhatnának a vékonybélben a vérkeringésünkbe.
Az olyan alapvető vitaminok, mint pl. a C-vitamin vagy a B-vitaminok vízben oldódnak, vagyis nem tudnak raktározódni. Amit nem használunk fel, az a vizelettel kiürül. Ez az oka annak, hogy viszonylag sűrűn kell pótolni őket, akár minden nap.
A zsírban oldódók, mint a D-, az A-, a K- és E-vitaminok egy része elraktározódik a zsírsejtekben, ezért ezeket nem feltétlenül kell olyan rendszeresen pótolni. Kivéve persze az olyan járványos időszakokat, amikor az immunrendszerünk folyamatos “támadásoknak” van kitéve.
A vitaminok mellett a szervetlen ásványi anyagok szerepe is hasonló, ezek közül is sok nélkülözhetetlen, mégha csak kis mennyiségben is. Ha jól és sokoldalúan táplálkozunk, akkor ritkán lép fel vitaminhiány. De sajnos manapság, a diéták, szélsőséges étrendek és nulla tápértékű finomságok korában nem az a jellemző, hogy a természetes vitaminbevitelünk kielégítő lenne.
Vitaminok és ásványi anyagok minden napra
Nem szedhetünk vitaminokat marok számra, és nem is kell, de érdemes odafigyelni bizonyos dolgok pótlására. Mivel a vitamin túladagolás egy nagyon ritka dolog, nem kell attól félnünk, hogy ha 2 multivitamin kapunk be 1 helyett, akkor baj lesz. A tájékoztatón jelzett mennyiségek jóval az alatt vannak, mint, ami kellemetlen tüneteket okozhatna.
Aki nem akar egyesével gondolkodni, azoknak javasolt egy szimpatikus multikészítményt választania, életkorának vagy életmódjának megfelelően. Most olyan vitaminok, ásványi anyagok és egyéb hasznos hatóanyagok következnek, melyek napi szedése valóban jótékonyan hat az egészségünkre.
- A C-vitaminról szinte még a kisiskolások is tudnak már mindent, mégsem mondható, hogy túlértékelt lenne. Felsorolni nehéz volna, mennyi mindenben játszik szerepet, amellett, hogy immunerősítő, segíti a kollagén beépülését, csökkenti a fertőzéseket, gyulladásokat, helyreállítja a bőrt vagy a szájnyálkahártyát és energizál is. Naponta 500-1000 mg-ot szokás szedni belőle, de már 200 mg is segítség a szervezetnek, ha pedig lebetegszünk, még a 2000 mg sem jelent túlszedést.
- A D-vitamin egyre több tanulmányban feltűnik, mivel a csontok és fogak támogatása mellett az egyik legkiválóbb immunrendszer támogató. Az ajánlott napi adagja felnőtteknek 2000-3000 NE, de az orvosok szerint, ha valaki nagy beteg, ezt nyugodtan meg is duplázhatja.
- A B-vitaminok és a folsav kimondottan az idegrendszert támogatják. Kismamáknak kifejezetten ajánlottak, de a jelenlegi kutatások alapján a poszt-covid tünetek enyhítésére (pl.álmatlanság, neuropátiás fájdalmak) is jótékonyan hatnak.
- A vas elsősorban az oxigén felvételéért és sejtekhez szállításáért felelős az emberi szervezetben, így kulcsszerepet tölt be a vérképzésben és a légzési folyamatokban. Az átlagos felnőtt szervezet napi vasszükséglete 1-3 mg, ugyanakkor a szakértők ennél jóval több vas fogyasztását javasolják.
- A szelén egy nélkülözhetetlen mikroelem, mely antioxidáns tulajdonságának köszönhetően képes csökkenteni az oxidatív stresszt, növelni a szervezet ellenálló képességét és erősíteni az immunrendszert. Hiányában fáradékonyság, szellemi kimerültség, száraz bőr vagy a székrekedés lehet tünet.
- Az antioxidánsok közül kiemelkedő a béta-karotin, amiből A-vitamint is képes előállítani a szervezetünk. A karotinoidok védik a bőrt, a sejtöregedési folyamatok ellen hatnak és erősítik az immunrendszert.
- Nem vitamin, de kétségkívül a legfontosabb vegyületek egyike az omega 3 zsírsav, ami az omega 6-tal és 9-cel együtt nélkülözhetetlen a gyulladásos folyamatok leküzdéséhez, a stressz csökkentéséhez, a memória és kognitív képességek támogatásához. És még a diétát is támogatja. Ha nem eszünk elegendő halat, tengeri herkentyűt, jobb, ha legalább napi 1 lágykapszulát beveszünk.
A fenti vitaminokat, ásványi anyagokat a legjobb, ha minőségi étkezéssel pótoljuk, ezért törekedjünk a változatos étrendre, ne essünk szélsőségekbe! A túlzott cukorbevitelt (és finomított, gyors felszívódású szénhidrátokat) pedig kerüljük, mellőzzük, hiszen az elhízás globális probléma, egyben az egyik legnagyobb kockázati faktor minden civilizációs betegségnél (daganatok, szív-érrendszeri problémák, magas vérnyomás, allergiák)!