Van, akinek a házastársa iránti elkötelezettséget szimbolizálja, más csak díszíti az ujját a nemesfémből készült gyűrűkkel. De vajon mi a karika formájú ékszer története? Az Alza elmeséli.
1. A végtelent jelképezi
Nem véletlen, hogy a gyűrűk alakja egy tökéletes kör, amely egy ponton sem törik meg. Ez nem mást, mint az idő végtelenségét és így az örökkévalóságot szimbolizálja - elég, ha a házasuló felek esküjére gondolunk.
2. Már 6000 éve is használtuk őket
A jegygyűrű nem a kereszténységgel együtt lett a kultúránk része, hiszen már az ókorban is ajándékoztak gyűrűt egymásnak az emberek. Az eljegyzési gyűrűt az ókori egyiptomiak óta viseljük a bal kéz gyűrűs ujján, mivel hitük szerint az innen kiinduló “szerelemvéna” az ujjhegytől egészen a szívig tart.
3. Az elnyomás jelképe is volt
A római férfiak azért adtak gyűrűt a nőknek, hogy azzal fejezzék ki: a nő az ő tulajdonukat képezi. Az ilyen gyűrűkhöz volt egy kis kulcs is, amit a nő szíve kulcsaként tartottak számon.
4. A férfiak nem hordtak gyűrűt egészen a II. világháborúig
A gyűrű ekkoriban azért vált elterjedtté, mert a katonaként szolgáló férfiak így jelezték hűségüket az otthon maradt feleség és a családjuk iránt.
5. Nem mindenki ugyanott hordja a gyűrűt
A párok Angliában, Franciaországban és Amerikában a bal kezükön hordják, míg a német, indiai és orosz párok a jobb kezüket részesítik előnyben. Egyes indiai hagyományok szerint pedig a lábujjukra húzzák a gyűrűt.
6. Nem is kerülnek olyan sokba
Bár egyesek szerint egy éves bért kellene költeni az eljegyzési gyűrűre, ez manapság már nem így van. Régebben a férfiak egy-három havi fizetést költöttek rá, most pedig a kutatások már azt mutatják, hogy egy eljegyzési gyűrű átlagos vételára körülbelül három heti fizetésnek felel meg.
7. Nem szokás elkapkodni a választást
Teljesen bevett, hogy valaki körülbelül három hónapot töltsön a megfelelő gyűrű kiválasztásával. Az emberek átlagosan négy kiskereskedőt keresnek fel, és 27 gyűrűt néznek meg a vásárlás előtt.