Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

Akár ehhez hasonló értelmetlen cikkcímekből is lehet művészet

2022. április 6. 14:57
Fenyvesi Ottó kollázsaiból nyílt kiállítás a Pannon Egyetem aulájában kedden. Az eredetileg 2020-ra tervezett, majd a covid miatt többször elhalasztott tárlatot a magyar költészet napjához kapcsolódóan rendezték be.

Az április 21-ig látogatható kiállításon 1983-tól kezdődően láthatjuk Fenyvesi kollázsainak másolatait, újságkivágásain keresztül az idők változásának is szemtanúi lehetünk. Legfrissebb darabjai szalagcímekből szerkesztett naplószerű képversek, amik az elmúlt egy-két évet ölelik fel, az alkotó elmondása szerint a leglehetetlenebb újságcímeket tette egymás mellé.  

A kiállítással kapcsolatban Porga Gyula polgármester azt fejtegette: az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyerésére azon városoknak van esélyük, ahol van kulturális közösségi lét, ahol jelen vannak a kortárs művészek a közösségben, és a közösség “használja” is őket. A művészek formálnak, alakítanak minket – még azokra is hatással vannak, akik egyébként nem járnak kiállítás-megnyitókra, de ehhez szükség van a befogadó közegre is, ami teret és lehetőséget biztosít számukra, és megbecsüli a helyben létrejött alkotásokat. 

Szó – zene – kép. Ez a komplexitás jellemzi Ottó művészetét – magyarázta a tárlatot megnyitó  Németh István Péter tanár, költő, szépségkutató. Felidézte, hogy kapcsolata Fenyvesivel messze a személyes ismertségük előttre vezethető vissza: először akkor “találkozott” vele, amikor az újvidéki rádiót idehaza befogva hallgatta a Fenyvesi által szerkesztett ifjúsági slágerlistát, a tapolcai könyvtárban forgatta az Új Symposion folyóirat lapszámait. Amikor aztán a szerkesztő-irodalmár a délszláv háború elől menekülve Veszprémben talált új otthonra, a kapcsolat személyessé vált és barátsággá nemesedett. 

A kollázsokkal kapcsolatban Németh arra hívta fel a figyelmet, hogy a vizuális világ nem áll távol a költészettől, ahogy egyetlen művészeti ág sem áll távol a másiktól. A vizuális költészet gyökereit a hagyományainkban kell keresnünk: már a középkorban is születtek képversek. A kollázs műfaját Magyarországon olyan alkotók honosították meg, akik a költészetben és a képzőművészetben is jeleskedtek – mígnem a két terület Kassák Lajoséknál már elválaszthatatlanul összeforrt, a betű is képpé vált a tipográfia révén. 

A kollázs a valóság képeiből indul ki, a valóság adott szeletét darabolja tovább ollójával az alkotó, hogy egy új struktúra szerint rendezze újra. Ekkor történik meg a varázslat, itt születik meg a művészet. A fogyasztói társadalom eltúlzott példányszámban nyomott lapjaiban megjelenő képek zavara újra értelmet nyerhet, ehhez csak annyi kell, hogy a művész körbevágja és személyes, szubjektív  világlátása mentén helyezze el újra azokat a lapokon.

Schöngrundtner Tamás
Domján Attila
további cikkek
A Pannon Egyetem újabb sikerei a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban Pannon Egyetem A Pannon Egyetem újabb sikerei a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban A Pannon Egyetem ismét kiemelkedő eredményeket ért el a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban. Az Interdisciplinary Science Rankings első megmérettetésén a világ 501–600. sávjában végzett, míg a Round University Rankingben tovább javította pozícióját a világranglistán és a szakterületi kategóriákban egyaránt. tegnap 14:48 Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja kultúra Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja Június 18-tól ismét négy nap magyar mozizással, a legújabb hazai filmekkel, televíziós és streaming alkotásokkal, sztárokkal és életműdíj-átadóval vár a MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál a csodálatos Veszprém-Balaton régióban közel 10 helyszínen – közölték a szervezők. tegnap 13:22 Az elhallgatott téma ma is fájó kultúra Az elhallgatott téma ma is fájó A kommunista korszak három „t” betűje (támogatott, tűrt, tiltott) mellé oda kell tenni egy újabb „t”-is – mondotta Kolczonay Katalin, a Trianoni Szemle olvasószerkesztője a folyóirat  (idei 3., 4. száma, illetve repertóriuma) 2024. november 19-i veszprémi bemutatóján –; ez pedig az törölt, mely a szinte teljes Trianon témakörre vonatkozik. Az „Élő folyóirat est” programnak – amely a Trianoni Szemle első-hátsó borítóinak reprezentatív kiállításával vette kezdetét – a Magyar Művészeti Akadémia Veszprémi Regionális Munkacsoportjának szervezésében az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottság székháza adott otthont.   tegnap 9:06 Horváthné Kecskés Diána és dr. Payrich Mária vehették át a Hornig-díjat közélet Horváthné Kecskés Diána és dr. Payrich Mária vehették át a Hornig-díjat Szerda délután adták át a Hornig-díjat a Városházán, amellyel az önkormányzat a szociális területen dolgozók munkásságát ismeri el. 2024. november 20. 19:52

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.