Kuba egy különleges szigetország a Karib-tengeren. Az országra a temperamentumos mentalitás, a szenvedély és érzelmek kifejezése jellemző. Vajon ez a kávéjukban is megmutatkozik? Mai írásunkban a kubai kávézás rejtelmeibe vezetünk be, tarts velünk!
A kubai kávé hagyománya
Kubában az egész gasztronómiai világnak régre visszanyúló tradíciói vannak. Emiatt természetesen a kávézás berkeiben is maradandót tudtak alkotni. Persze ehhez a természeti adottságok is segítségükre voltak.
Ezen térség országaihoz hasonlóan itt is dúltak történelmi válságok, de a kávéfogyasztás hagyománya emellett is meg tudott maradni. A termés legnagyobb része a sziget déli részén működő kis gazdaságokból származik. Itt a mély alföld folyóinak partja, illetve a sűrű erdő megfelelő táptalajt ad a cserjék növekedéséhez.
A kubai kávétermesztés hagyománya az 1700-as évekig nyúlik vissza. 130 év alatt hatalmas fejlődésen ment keresztül az ipar, hiszen 1830-ra már Kubából exportálták az egyik legtöbb kávét a világon. Nem csak minőségi növények teremnek itt, de szemet gyönyörködtető tájakat is képeznek ezek az óriási ültetvények. Olyannyira esztétikus és egyben kulináris élményekkel is rendelkeznek a vidék, hogy az UNESCO 2000-ben a világörökség részévé nyilvánította.
Időjárás és politikai változások
A XX. században aztán hanyatlani kezdett az addig felépített dicsőséges út. Főként politikai változások, illetve az időjárás átalakulása okozta ezt a visszaesést. Az ‘50-es években az ország még elképesztő mennyiségű kávét exportált, mintegy 20 ezer tonnát. Napjainkra ez a szám sajnálatos módon a töredékére csökkent.
Ezen a vidéken arabica, illetve robusta kávét is termesztenek, hiszen az időjárás mindkét típus növekedését lehetővé teszi. A szüret időszaka általában a szeptember és január között lévő intervallumra tehető.
Az exportálásra olajozottan működő rendszer van kialakítva. Egyetlen vállalat foglalkozik ezzel a tevékenységgel, mely a termelőktől fix áron vásárolja meg a készítményeket. Kubában különleges hagyományai vannak a kávézásnak, ugyanis a mindennapi, megszokott fogyasztáson kívül egyfajta rítust is kötnek hozzá. Az itt főzött fekete egy csöppet más módon készül, mint az Európában megszokott társai. Létezik ugyanis egy olyan eljárás, amikor a kávéőrleményhez nádcukrot adnak. Ez a módszer kiemeli a kávé kellemesen édeskés ízét.
Korlátozások a vásárlásban
Kubában a fogyasztás, illetve a vásárlás is korlátozva van. A kávé egy személynek két hetente egyszer vásárolható, a mennyiség pedig két unciában van meghatározva. A csökkenő előállítási mennyiség nem vitte lejjebb a világ érdeklődését a kubai kávé iránt. Emiatt igazi különlegességként tartják számon ezt a feketét. Te is megkóstolnád? A CafeNash szemes kávé kínálatában megtalálod!
A kubai kávé tehát egy ritkaságszámba menő igazi kuriózum. Engedj a kísértésnek, és próbáld ki ezt a nem mindennapi feketét. Sok helyen hagyományos kézi termesztéssel készül még a kávé, így ez is nagyban hozzátesz a tökéletes minőséghez. Ne hagyd ki a kubai csodát!