Egyre többen döntenek úgy, hogy nem fogyasztanak húst, sőt, vannak olyanok is, akik mindenféle állati eredetű élelmiszert elhagynak az étrendjükből. Ebben nagy szerepe van a médiának is, ahol mostanában gyakran hallunk a növényi alapú étkezés előnyeiről.
Egyeseket a környezetvédelem vagy az egészségesebb életmód motivál, míg mások elsősorban az állatok szeretete miatt változtatnak az étkezési szokásaikon. Mivel egyre többet hallunk, olvasunk erről, úton-útfélen belebotlunk a “vegán” és a “növényi” kifejezésekbe, amiket hajlamosak vagyunk egymás szinonimájaként kezelni.
Miért nem tehetünk egyenlőséget a két szó közé? Mi a különbség köztük? A mostani cikkünket azért készítjük, hogy tisztázzuk ezt, és elmondjunk minden fontos tudnivalót, amivel neked is érdemes tisztában lenned.
Mi jelent a növényi étrend?
Ha növényi étrenden vagyunk, az azt jelenti, hogy nem fogyasztunk húst. A tányérunkba sokféle növény, illetve növényi eredetű étel kerül, ám ez nem jelenti azt, hogy állati eredetű élelmiszereket nem eszünk.
Ez az egyik legalapvetőbb különbség a vegánok és a növényi étrenden élők között. A növényi étrendbe beleférnek például az állati eredetű tejtermékek, a tojás, sőt, még akár a hal is. Ezt ugyanis sokan nem tekintik “igazi” húsnak.
Vannak persze olyanok is, akik kicsit szigorúbban húzzák meg a határokat, ha növényi étkezésről van szó. Ma már sokféle alternatíva létezik, ha ki szeretnénk váltani mondjuk a tejet, a joghurtot vagy a sajtot. Ők ezeket növényi termékekre cserélik, és sem tojást, sem pedig halételeket nem fogyasztanak.
Mit jelent, ha valaki vegán?
A vegánság nemcsak az étkezésre terjed ki, hanem az egész életmódra. Arra, hogy milyen kozmetikumokat használunk, hogy milyen ruhákba járunk, és úgy egyáltalán, hogy milyen cégektől vásárolunk.
Egy vegán nem fogyaszt semmilyen állati eredetű ételt, élelmiszert, és nem vesz semmilyen olyan terméket, amiben állati eredetű összetevők vannak. Fontos számára az is, hogy a cég, akitől vásárol, milyen értékeket vall. Például ne folytasson állatkísérleteket és más tevékenységeket se, amikkel kizsákmányolja az állatokat vagy a természetet.
Szeretnéd kiegészíteni az étrendedet jó minőségű vegán fehérjével, ami semmilyen állati eredetű összetevőt nem tartalmaz? Akkor a Sunpure Magyarország termékei között megtalálod, amit keresel. Többek között a málna, pisztácia és csoki, mogyoró ízekből is választhatsz.
Honnan ered a “vegán” szó?
A kezdeményezés Donald Watson nevéhez fűződik, aki 1944-ben használta először a vegán kifejezést. Ő volt az, aki megalapította az angol állatvédők és vegánok egyesületét. A szót olyan személyek jellemzésére találta ki, akik etikai okokból kifolyólag semmilyen állati eredetű ételt vagy terméket nem használtak.
Láthatod, hogy a növényi és a vegán étrendben ugyan vannak átfedések, de korántsem ugyanaz a kettő. Ha eddig nem voltál biztos az eltérésekben, akkor ezentúl tudni fogod, hogy mi különbözteti meg a kettőt.