Az otthonunk, illetve a ház melletti terület építése, szépítése egy izgalmas projekt. Bátran szabadjára engedhetjük a fantáziánkat, és olyan tereket alkothatunk, amik minden tekintetben megfelelnek az igényeinknek. A fafelületek kialakítására azonban különösen oda kell figyelnünk.
A fából készült bútorok és egyéb tárgyak nagyon szépen mutatnak a lakáson belül és azon kívül is. Természetes tulajdonságaiból adódóan azonban szükség van arra, hogy a fából készült felületeket lazúrozzuk. Azonkívül, hogy ezzel a technikával megnöveljük az élettartamukat, esztétikusabb kinézettel is “felruházzuk” őket.
Pontosan mi is az a lazúrozás és mik a lépései? Mire kell nagyon figyelni annak érdekében, hogy az elképzelésünknek megfelelő végeredményt kapjuk? A mostani írásunkban erről hozunk egy kis összefoglalót, hogy minden fontos dologgal tisztában legyél, ha te magad csinálod a munkát.
Mi az a lazúrozás?
A lazúrozás egy speciális eljárás, aminek a fő funkciója a fafelületek védelme. Ha ugyanis a fát nem kezeljük, akkor a belőle készített tárgyak hamar tönkremennek. Különösen igaz ez kültéren, ahol azok az időjárás hatásainak is ki vannak téve.
Az erős napsütés, UV sugárzás, eső, szél, sőt, még a gombák és a kártevők is roncsolják a faszerkezeteket. A lazúrfestékek lehetővé teszik, hogy úgy védjük őket, hogy közben látható marad rajtuk a fa természetes erezete, mintája.
Ha még nem tudod, hogy hol vásárolj, akkor figyelmedbe ajánljuk a Bíborfesték Üzletház lazúrfestékeit. Itt nagyon sokféle terméket találsz, amik kiválóan működnek a fából készült felületeken. Többek között a vékony- és a vastaglazúrok is rendelkezésre állnak.
Hogyan kell lazúrozni?
A lazúrozás az alapozással kezdődik. Érdemes olyan terméket használni, ami védelmet nyújt a rovarok támadása, illetve a penészesedés ellen. Ezt követően csiszoljuk át a felületet, és alaposan portalanítsuk le! A lazúrfestékek ugyanis csak akkor fognak jól tapadni, ha tiszta felületre visszük fel őket.
Jöhet a festés, utána pedig a száradási idő kivárása! Az esetek többségében szükség van még egy vagy két plusz rétegre is. Nagyon fontos, hogy az egyes rétegek felvitele előtt mindig csiszoljuk át a felületet.
Mire figyelj nagyon?
Mielőtt lazúrfestéket választasz tudnod kell, hogy létezik vékony- és vastaglazúr is. A vastaglazúr olyan, mint egy erős, vízzáró páncélréteg. Ebből kifolyólag csak olyan szerkezeteken javasolt a használata, amik megtartják a méretüket, például ajtók, ablakok.
Ezzel szemben a vékonylazúrok vékony, rugalmas réteget képeznek a fafelületen azoknak megfelelő UV védelmet biztosítva. Elsősorban a kültéri, nem mérettartó szerkezetekre szokták használni őket. Ilyen például a kerítés vagy az ereszdeszka.
A lazúrozás nem nagy ördöngösség, ha tisztában vagy az alapvető tudnivalókkal. Ha még teljesen kezdő vagy, akkor lehet, hogy kicsit lassabban fog menni a munka, de hamar bele lehet jönni. A második, harmadik alkalommal pedig már úgy tudod csinálni, mintha évek tapasztalata állna a hátad mögött.