Előbb-utóbb minden alkoholfüggő életében eljön az a pont, amikor beismeri, hogy problémái vannak az itallal, majd fogadkozni kezd, hogy megváltozik és leteszi a poharat. A leszokás azonban sokkal nehezebb feladat, mint elsőre hinnénk. Egyáltalán gyógyítható-e az alkoholizmus?
A fogadalom még kevés a sikerhez
Sok szenvedélybeteg áltatja magát azzal, hogy ha könnyen kialakult nála a függőség, akkor ugyanilyen egyszerűen le is tud számolni vele. Méghozzá segítség nélkül. Ilyenkor kerülnek elő az olyan felelőtlen ígéretek, miszerint “holnaptól nem iszom”, “mostantól nem járok kocsmába”, “jövő héttől józan leszek”.
Ezek a fogadalmak azonban a legtöbb esetben kudarcba fulladnak. Egyrészt azért, mert ha hirtelen, egyik napról a másikra megvonjuk magunktól az alkoholt, elvonási tünetek jelentkeznek, melyek olyan súlyosak is lehetnek, hogy megváltás lesz újra az italhoz nyúlni.
Másrészt pedig az alkoholizmus oka mindig valamilyen mögöttes probléma, aminek a kezeléséhez nem a legmegfelelőbb módszert választottuk. Tehát hiába hagyjuk abba az ivást, ha a kiváltó ok nem szűnik meg, akkor nagy eséllyel hamar újra visszaesünk.
Mitől lesz valaki alkoholista?
Nagyon sok oka lehet annak, ha valaki az italban keres vigaszt. Állhat a háttérben például szorongás, depresszió, feldolgozatlan traumák, túl sok stressz, egy mérgező párkapcsolat, rossz családi viszony, sorozatos kudarcok, és így tovább. Senki sem azért lesz alkoholista, mert jó dolgában nem tud mit kezdeni magával, hanem mert így próbál meg szabadulni azoktól a helyzetektől, amelyeket képtelen kezelni.
Természetesen az alkoholfüggők is tisztában vannak vele, hogy az ital önmagában nem old meg semmit, mégsem tudnak más kiutat a helyzetükből. Amíg bódult állapotban vannak, addig sem rágódnak a problémákon, hanem gondtalannak érzik magukat. Ám amint az alkohol hatása elmúlik, újra fejbe kólintja őket a valóság, és minden kezdődik elölről.
Le lehet-e küzdeni végleg az alkoholizmust?
A gyógyításra remek terápiák léteznek, a Swan Lake Központ is foglalkozik alkoholfüggő betegekkel. A bentlakásos intézmény terápiák sorozatával segít leküzdeni az ital iránti szenvedélyt, oly módon, hogy a mögöttes okokkal is foglalkozik.
A páciensek tehát nemcsak azt tanulják meg, hogyan tudnak józan életvitelt folytatni, hanem azt is, hogy hogyan kezeljék azokat a problémákat, konfliktusokat, melyek a függőség kialakulásához vezettek. Ezáltal csökken a visszaesés veszélye, hiszen a résztvevők képesek lesznek szembeszállni azokkal a kihívásokkal, melyek miatt korábban az italozásba menekültek.
A szakértők óvatosan használják a “gyógyult” kifejezést, hiszen az, hogy valaki meg tudja állni az alkoholfogyasztást, még csak tüneti kezelést jelent, és inkább a “száraz alkoholista” jelző igaz rá.
Az ital elhagyása ugyanis csak az első lépést jelenti. Utána következik az önértékelés helyreállítása, az életfelfogás megváltoztatása, és a függőséget kiváltó tényezők orvoslása.