A cselekvő közösségek uniós pályázat keretében hirdettek rajzpályázatot veszprémi 3. és 4. osztályos tanulóknak, amelynek központjában a Laczkó Dezső által a 20. század elején a Jeruzsálemhegyen felfedezett őslény, a kavicsfogú álteknős állt. A rajzpályázatnak az eredményhirdetését csütörtök délután tartották a megyei könyvtárban, ahol több információ is kiderült arról, hogyan fog ez az őskorban élt állat bekerülni Veszprém jelképeinek a sorába.
Erre Csík Richárd, helyi festőművész adott választ, aki a mostani projektben is aktívan szerepet vállalt, többek közt az ő mentorálása alatt tartották meg a helyi iskolákban azokat a rendhagyó rajzórákat, ahol a gyermekek még közelebbről megismerkedhettek ezzel az állattal és az ő történetével.
Csík Richárd portálunknak elmondta, a rajzórákon először egyszerű formákból indultak ki, majd ezeket ügyesen alkalmazva ki-ki a saját gyermeki fantáziavilágát felhasználva megalkotta az őslény képét a rajzán. A művész azonban nem csak a rajzpályázat lebonyolításában, majd zsűrizésében vett részt, az otthoni műtermében már elkészült az az öt bronzszobor, amelyek mindegyike a kavicsfogú álteknőst ábrázolja, viszont egytől egyig felruházva valamilyen emberi tulajdonsággal. Ez nem véletlen, hiszen hamarosan a város öt pontján, a könyvtár előtt, az egyetemi városrészben, a Cholnoky-lakótelepen, a Kálvin-parkban, valamint a vasútállomáson lesznek kiállítva ezek az alkotások, minden helyszínen az ahhoz kapcsolódó sajátosság, tevékenység közben ábrázolva az őslényt.
Csík Richárdtól megtudtuk, ő maga már jóval a mostani projekt előtt elkészítette ezeknek a szobroknak a mintáját pusztán lokálpatrióta inditatásból, viszont e projekt keretében nyílt csak lehetőség arra, hogy ténylegesen elkészülhessenek az alkotások, amelyekkel nem titkolt célja az a városnak, hogy népszerűsítsék a helyiek és a turisták körében ezt a 100 éves felfedezést. A végső terv pedig az, hogy a kavicsfogú álteknős – amit a gyerekek a rajzpályázat elkészítése közben egyszerűen csak Dezsőnek neveztek el – még inkább beépüljön a veszprémi jelképek közé.
A mostani rajzpályázatnak ebben nagy szerepe volt, hiszen 4 iskolából – Bárczi Gusztáv Általános Iskola, Hriszto Botev Általános Iskola, Báthory István Általános Iskola, Dózsa György Általános Iskola – több tucat gyermek vett részt rajzaival a felhíváson.
Az eredményhirdetésen jelen volt Brányi Mária, alpolgármester is, aki örömét fejezte ki, hogy ez az eddig elfeledett lelet jobban a figyelem középpontjába került, kiváltképp azért is, mert Veszprémben az állatkert dinóparkja már kiválóan mutatja be az egykori őslényeket, most ezek sorába kapcsolódhat be egy teljes mértékben veszprémi felfedezés is.
A szobrok néhány hónap múlva kikerülnek a városrészekbe, a gyermekek erről készült rajzai pedig hamarosan mozgó kiállításként a V-Busz járatain lesznek megtekinthetők. Ezt Csík Richárd jelentette be az átadón, felhívva a figyelmet arra, hogy a buszokra való kihelyezése a rajzoknak még több emberhez segít eljuttatni a kavicsfogú álteknős hírét, valamint a gyermekek alkotásai is az egész veszprémi közösség számára megtekinthetőek lesznek.
A díjazottak névsora iskolák szerint:
Bárczi Gusztáv Általános Iskola
1. helyezett: Micsunek Adrián
2. helyezett: Czunyi Géza Dávid
3. helyezett: Jámbor Márk
Különdíjban részesültek: Bálint Laura, Valc Szilárd, Hásenauer Dominik, Taszári Dávid
Hriszto Botev Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola
1. helyezett: Göncz Benedek
2. helyezett: Lázár Rebeka
3. helyezett: Neumann Flóra
Különdíjban részesült: Vörös Nóra
Báthory István Általános Iskola:
1. helyezett: Decsi Zoltán
2. helyezett: Varga Míra
3. helyezett: Bodogán Léda
Különdíjban részesültek: Koronczai Levente, Szkiba Emese, Jáger Bence, Lajtai Előd
Dózsa György Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola:
1.helyezett: Vörös Vivien
2. helyezett: Markó Csaba
3. helyezett: Kocsis Eszter
Különdíjban részesült: Szabó Balázs, Szakács Mike