Az élet nagyon sok területén találkozhatunk aromákkal, mondhatni körülvesznek minket. Találkozhatunk velük természetes vagy mesterséges formában. Benne vannak az illatosítókban, az ételeinkben, és persze az elektromos cigarettákba való liquidet is jobbá tudják tenni. Lehet őket imádni, utálni, próbálhatjuk kerülni is őket, de akkor igazán megnehezítjük, és valahol talán meg is keserítjük az életünket.
A következő cikkben azt fogjuk taglalni, hogy mi fán is teremnek az aromák, és hogy milyen hatással tudnak lenni ránk.
Miért használunk aromákat?
Az élelmiszeriparban az aromák használata már bevett szokás. Egyes esetekben csak a hatás fokozása érdekében nyúlnak a gyártók az aromákhoz, hogy az amúgy is jelenlévő ízeket vagy illatokat intenzívebbé tegyék. De persze előfordul ellenpélda is, amikor a hiányosságok elfedése érdekében vetik be az aromákat.
Az elektromos cigarettákba kerülő liquidek is különböző ízűek lehetnek az aromáknak köszönhetően. Azzal, hogy folyamatosan újabb és újabb ízeket tudunk kipróbálni, biztosíthatjuk, hogy ne legyen csömörünk az állandóságtól, fenntarthatjuk a gyermeki lelkesedést a folyamatos kísérletezgetés által, ezzel pedig elérhetjük, hogy ne álljunk vissza a hagyományos cigarettára.
Te is szeretnéd saját kezűleg keverni az e-liquidet, de még nincs meg otthon minden hozzávaló? Nézd át a Liquid-Aroma.hu-n az aromákat, itt további e-cigis kiegészítők is várnak rád.
Milyen aromák léteznek?
Alapvetően két nagy csoportba lehet őket sorolni. A természetes aromák többnyire növényi részekből fizikai vagy kémiai úton kinyert anyagok, amik a szintetikus, vegyi anyagoktól teljesen mentesek. A szintetikus aromákat kémiai úton, laborban állítják elő molekuláris szinten. Legelsőként a vanilint sikerült ilyen módon elkészíteni 1874-ben, mára pedig a Föld vanília szükségletének 90%-át ilyen módon fedezzük.
A kettő között érdemes azért megemlíteni a természetazonos aromákat is, amik ugyan kémiai úton készülnek, de kémiai összetételüket tekintve teljesen megegyeznek a természetes verzióval. Ilyen módon már például az eper ízét is lehet szintetizálni, számos joghurtnál is élnek ezzel a lehetőséggel.
Milyen elvárásokat támasztanak az aromákkal szemben?
Tulajdonképpen az e-liquidbe kerülő aromák kizárólag olyan anyagok lehetnek, amik az élelmiszeripari előírásoknak is megfelelnek. Jelenleg több ezer ismert aromakomponens létezik, amiknek a részletes bevizsgálásáról az EFSA, azaz a European Food Safety Authority (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) folyamatosan gondoskodik. A magyar kormány is azon az állásponton van, hogy az aromaanyagokat az eredetüktől függetlenül minden esetben értékelni kell egészségügyi szempontból, hogy semmiképpen ne okozhassanak problémát.