2023. május 28.
//
Emil, Csanád névnap

Becsületesnek, alázatosnak és az életre nyitottnak kell lenni

Különböző a sorsuk, a világlátásuk azonban sok mindenben hasonlít, leginkább abban, hogy hisznek az alázatosság fontosságában: gróf Nádasdy Borbála és Jásdi István is új könyvvel jelentkezett, melyeket a Petőfi Színházban mutattak be szerdán.

A könyvbemutató elején Ovádi Péter országgyűlési képviselő méltatta a teátrumot, amiért a színházi előadások mellett rendszeresen befogadnak más társművészeteket, valamint társadalmi szerepvállalásuk országosan is büszkeségre ad okot, majd Oberfrank Pál igazgató faggatta köteteikről a szerzőket.

Bár a két könyv, Nádasdy Borbála A képzelet szárnyán és Jásdi István Táltos-hegy című regénye már időkezelésüknél és műfajuknál fogva is különböző – előbbi a múltba kalauzol és tulajdonképpen egy memoár, utóbbi a jövőt kutató disztópia –, akad bennük hasonlóság is. Az egyszerűbb, kevésbé pazarló lét, az élettel és a környezetünkkel szembeni alázat, a következő nemzedék terelgetése mindkét könyv üzenetében ott van.

Nádasdy Borbála ezt négy fiútestvére alakjának megidézésével teszi: nekik szeretett volna emléket állítani azzal, hogy elmeséli történetüket, a dunántúli kastélyba, előkelő családba született fiúk életét, akiknek aztán rengeteg viszontagsággal kellett szembenézniük, mikor négy évre a Szovjetunióba kerültek, majd mikor hazatérhettek, annyira kisemmizték őket, hogy ennivalóra se jutott. A testvérek mégis becsülettel, alázattal tűrték sorsukat, melyről a gyermek Nádasdy Borbála számol be, panaszkodás helyett életigenléssel. A grófnő ugyanis vallja, az élet igenis szép, a képzelet pedig sok nehézségen átsegíthet.

Jásdi István regénye 2030 szilveszterén, Párizsban kezdődik: a húszéves Anne-Sophie manzárdszobájában Arthur Rimbaud-t olvassa, a francia költőt, akinek versei arra buzdították, hogy hagyja ott jómódú, polgári környezetét, családját és Burgundia szőlősdombjait, s induljon el térben és időben is egy kalandos utazásra. Az út aztán a Szaharán és Bánffyhunyadon át egészen a Balaton-felvidékig, a Táltos-hegyig vezet, ahol Anne-Sophie végre megtalálja önmagát és helyét a világban.

Akárcsak Nádasdy Borbálának, Jásdi Istvánnak sem ez az első könyve. Korábban megírta felmenői és a birtok, valamint saját történetét, ezért időszerűnek látta, hogy a jövőbe is kitekintsen. Mint mondta, a mai folyamatokat próbálta kivetíteni a következő évtizedekre, a regény alakjait pedig sok esetben rokonokról, barátokról, ismerősökről mintázta, akik majd alakítani fogják a jövőt. Bár Jásdi saját bevallása szerint meglehetősen pesszimista képet fest, a végkicsengés mégis pozitív, s hisz abban, hogy az élet győzni fog és lesz ki továbbvigye az elődök munkáját.

Ilyen szempontból ő és Nádasy Borbála is remélik, hogy valamit tudnak adni a következő generációnak, hogy sikerül átmenteni az értékeket, s a világban egyre többen ismerik fel, hogy hálásnak kell lenni azért, ami megadatott, dolgozni kell és szeretni azt, amink van.

Bertalan Melinda
Kovács Bálint

További cikkek

Vonatfütty helyett hegedűszó a menetrend szerinti járaton
Vonatfütty helyett hegedűszó a menetrend szerinti járaton
A vasárnap induló Musicolours zenei fesztivál előfutáraként szombat délelőtt egy különleges vonat indult el Zircről Veszprém felé. Habár a MÁV menetrend szerinti szerelvényéről volt szó, mégis egy svájci fiatal kvartettnek köszönhetően a vonat zakatolása helyett a vonósok dallamai adták az utazás ütemét.
Udvardy György pünkösdkor: szeretnénk érteni, hogy mi történik
Udvardy György pünkösdkor: szeretnénk érteni, hogy mi történik
Pünkösd napját ünneplik vasárnap a keresztény egyházak. A húsvéti időszakot lezáró ünnepen a keresztények a Szentlélek eljövetelére, az egyház alapítására és az egész világra kiterjedő missziós munka kezdetére emlékeznek. Dr. Udvardy György, veszprémi érsek a Szent Mihály székesegyházban tart misét, de videóüzenetében minden embernek üzent.
Láthatóvá vált az idő a kiállításon
Láthatóvá vált az idő a kiállításon
A két művész sokáig nem is tudott egymásról, és arról sem, hogy pont ugyanazt a dolgot csinálják egymással szemben. Csupán a Balaton választotta el őket. Az Európa Kulturális Főváros programnak köszönhetően viszont most összekapcsolódott Szalontai Ábel és Szabó Dezső fotóművészek munkássága. A Művészetek Házában péntek este két különböző, mégis egy kiállítás nyílt meg.
Idén sem marad senki rozé, rizling és jazz nélkül Veszprémben
Idén sem marad senki rozé, rizling és jazz nélkül Veszprémben
A Rozé, Rizling, Jazz Napok Veszprém olyan zenei és gasztronómiai fesztiválja, ami 13. éve úgy része a nyári programdömpingnek, hogy még a világjárvány miatt sem maradt el alkalom. Idén az Európa Kulturális Főváros évében ugyanúgy a jól bevált recept szerint készültek a szervezők, de néhány újítás így is bekerült a programok közé. Erről tartottak sajtótájékoztatót csütörtök este a Városháza előtti téren.
Menő zugot építettek a könyvtár egyik szárnyában
Menő zugot építettek a könyvtár egyik szárnyában
Klubhelyiség, társasjátékok, könyvek, eldugott sarkok, nagy közösségi terek, de még podcast stúdió és közösségi iroda is van az Eötvös Károly Megyei Könyvtár felújított épületszárnyában, amit stílszerűen csak Zugnak neveztek el megálmodói. Ez a fejlesztés is az Európa Kulturális Főváros programnak köszönhető, a legfontosabb eredménye pedig, hogy végre elkészült egy olyan hely a városban, ami teljes egészében a fiataloknak szól és a jövőben ők alakíthatják saját igényeik szerint azt, hogy mi történik a falak mögött. Szerda délután fiatalos stílusú, ünnepélyes átadót rendeztek.