Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C

„Semmi különös? A Bakony ékkövei” – nyitórendezvénnyel veszi kezdetét a kéthetes terepmunka

2022. július 13. 15:00 // Forrás: VEB2023
Új kulturális programmal állt elő az EKF, kifejezetten a bakonyi kistelepülések közösségeinek és helyi értékeinek felkarolása érdekében. Érkezik a "Semmi különös? A Bakony ékkövei" program.

Hamarosan elindul a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (FTI-iASK) vezetésével a Bakony-Balaton régió négy településén – így Bakonynánán, Borzaváron, Jásdon és Nagyesztergáron –, valamint tágabb környezetükben megvalósuló „Semmi különös? A Bakony ékkövei” társadalmi innovációs projekt széles partnerségi bázissal, hazai és nemzetközi együttműködéssel a térség belső erőforrásait mozgósító kezdeményezés.

A projekt előkészítése 2021 nyaráig nyúlik vissza. Alapját az Intézet úgynevezett Kraft – „Kreatív város – fenntartható vidék” új, innovatív regionális fejlesztési koncepciója adja, amelynek lényege, hogy a fejlesztések és beruházások sikerének kulcsa, ha egy adott térség gazdasági, önkormányzati és akadémiai szereplői összefognak egymással és hatékonyan együttműködnek. Az Intézet a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (VEB2023 EKF) Program stratégiai partnere lett. A koncepción alapuló, úgynevezett Kraft-programnak elsődleges célterülete a Nyugat- Pannon régió, így az Intézet az EKF-programban több sikeres település- és térségfejlesztési munkában működik közre.

A „Semmi különös? A Bakony ékkövei” projekt 2022 márciusában indult el. A projekt magába foglalja a helyi lakosokkal, szervezetekkel és a térségi fejlesztő intézményekkel való szoros együttműködést, nyilvános zenei-közművelődési, kulturális programokat és úgynevezett helyi érintett találkozókat, ahol az Intézet szakértői a helyi szereplőkkel dolgoznak olyan programok kialakításán, amelyek a VEB 2023 programsorozat családbarát színfoltjai lehetnek és hosszútávon is fenntarthatók lesznek.

A négy településsel együttműködve az egyeztetéseket követően nyílt pályázati felhívás keretében jelentkezhettek különböző hátterű és szakmából érkező kutató vagy fejlesztő szakértők a települési csoportokban való munkára. 2022 május végére eredményesen zárult a toborzási folyamat, a projekt közreműködői között multinacionális vállalati környezetből érkező kommunikációs szakértőtől kezdve grafikus, településfejlesztő, kulturális antropológus, geográfus, geológus, botanikus kollégán át történészek, nyelvészek, turizmusfejlesztési szakértők is részt vesznek a projektben. A színes szakmai hátterű csapat kiválasztásánál a hozzáértésen túl a fejlesztői munkákra való nyitottság, korábbi tapasztalat, a helyi társadalmi kérdések iránti érdeklődés voltak a legfőbb szempontok, hiszen a projekt alapját az úgynnevezett „közös alkotófolyamat” (angolul co-creation) képezi, amely során a fejlesztési javaslatokat a helyi lakosokkal közösen alakítják ki a csapatok.

A projekt fő célkitűzése, hogy a települések értékeire hívja fel a figyelmet, támogassa a helyi közösségeket a belső értékek megismertetésében, javítsa a települések közötti és a településen belüli kohéziót.

Az értékek kutatása, tudatosítása út lehet a társadalmi összefogásra a régi lakosok és új beköltözők között, a négy település és környezetük értékeinek együttes fejlesztése a szolidaritás erősítését eredményezheti. "A Bakony-Balaton régió Magyarország kincse, a projekt révén ezt szeretnénk tudatosítani" - vallják a projektben dolgozó szakemberek.

A térségi partnerségi kapcsolatok erősítésének céljából júniusban tartották meg az úgynevezett stratégiai partnerépítő helyi érintett találkozót térségi turisztikai intézményekkel. A projekt folytatásaként, 2022. július 17-én vasárnap rendezik meg elsősorban a helyi, környékbeli lakosok számára a projekt nyilvános nyitórendezvényét Jásdon. A 16 órától kezdődő színes programon a projektről és a részvevő településekről tudhatnak meg többet a látogatók, kreatív programokon és játékos kvízben vehetnek részt. A rendezvény kulturális blokkjában zenei programokkal készülnek, de lesz lehetőség belekóstolni a Bakony gasztronómiájába, táncolni és vezetett sétába bekapcsolódni.

A nyitórendezvény a kéthetes terepmunkát előzi meg. Ez lesz a projekt kulcseleme, amikor a szakértői csapatok felméréseket végeznek a települések rejtett kincseiről, amelyre a további programokat építhetik. A települési csoportok helyben laknak, munkájukat a polgármesterek és kapcsolattartók, aktív civilek támogatják. Nyár végén a projekt első szakasza a helyszíni feltáró munka eredményeit bemutató rendezvénnyel zárul. Ősztől a 2023-as programfejlesztésen dolgozik tovább a csapat.

Kapcsolódó cikk
Felszínre hoznák a Bakony rejtett kincseit
Szakértői csapatok mérik fel négy bakonyi település rejtett kincseit, amelyekre a későbbiekben a községek programjait építhetik.

Milyen lehetőségeket nyújt a projekt a részvevő településeknek?

  • Kiemelt jelentőségű EKF-projekt, széleskörű kommunikáció, a települések népszerűsítése nagyregionális szinten
  • Szakmai támogatás a 2023-as program előkészítésére (a 2023-as rendezvénysorozatra a települések pályázhatnak, a 2022-es rendezvények jó alapot szolgáltathatnak erre), amely egy vissza nem térő lehetőség a települések és a régió számára
  • Pozitív hatás a helyi társadalomra – a tapasztalatok azt mutatják, hogy a helyi aktivitást serkenti, ha külső látogatók érkeznek a településekre, az ottlakók megerősödnek abban, hogy különleges, érdekes helyen laknak
  • A helyi lakosok tevőlegesen bevonódnak a fejlesztésbe, így erősödik az elkötelezettségük
  • A nagyobb térségi szereplők, valamint a partnertelepülések közötti együttműködés növeli egyenként a települések vonzerejét és a térségét is, nem csak a turisták, látogatók, hanem a jövőbeli beköltözők számára is
  • Szakmai együttműködési lehetőségek területfejlesztő kollégákkal
  • Közvetlen pénzügyi ellentételezés helyi bázis nyújtásáért, helyi érintett találkozó szervezéséért
  • Helyi preferencia, helyi jövedelmek növekedése – a kettő hetes terepmunka folyamán a csapatok helyben szállnak meg, helyben étkeznek, helyi szolgáltatásokat vesznek igénybe

vehir.hu
további cikkek
Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja kultúra Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja Június 18-tól ismét négy nap magyar mozizással, a legújabb hazai filmekkel, televíziós és streaming alkotásokkal, sztárokkal és életműdíj-átadóval vár a MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál a csodálatos Veszprém-Balaton régióban közel 10 helyszínen – közölték a szervezők. tegnap 13:22 Az elhallgatott téma ma is fájó kultúra Az elhallgatott téma ma is fájó A kommunista korszak három „t” betűje (támogatott, tűrt, tiltott) mellé oda kell tenni egy újabb „t”-is – mondotta Kolczonay Katalin, a Trianoni Szemle olvasószerkesztője a folyóirat  (idei 3., 4. száma, illetve repertóriuma) 2024. november 19-i veszprémi bemutatóján –; ez pedig az törölt, mely a szinte teljes Trianon témakörre vonatkozik. Az „Élő folyóirat est” programnak – amely a Trianoni Szemle első-hátsó borítóinak reprezentatív kiállításával vette kezdetét – a Magyar Művészeti Akadémia Veszprémi Regionális Munkacsoportjának szervezésében az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottság székháza adott otthont.   tegnap 9:06 Átadták a Music Hungary 2024-es díjait Music Hungary Átadták a Music Hungary 2024-es díjait Nyolc kategóriában adtak át díjakat a Music Hungary konferencián kedd este a Hangvillában. 2024. november 19. 20:30 Zenei ipar, média és fesztiválok a Music Hungary Konferencián Music Hungary Zenei ipar, média és fesztiválok a Music Hungary Konferencián A XII. Music Hungary Konferencia ismét lehetőséget biztosít a zeneipari szereplők számára, hogy találkozzanak, megosszák tapasztalataikat és közösen megvitassák a szektort érintő aktuális kérdéseket. 2024. november 19. 17:26

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.