Ha orrcseppfüggőségről van szó, az emberek jellemzően kétféleképpen reagálnak. Az egyik tábor csak hüledezik, hogy mégis miről van szó, a másik azonban megértően bólogat és pontosan tudja, hogy miről van szó. Hazánkban ugyanis körülbelül 25 ezer orrcseppfüggő ember él.
Hogyan alakul ki ez a szokatlan függőség?
Viszonylag egyszerű út vezet az orrcseppfüggőséghez. Aki már tapasztalt erősebb orrdugulást, pontosan tudja, hogy mennyire kellemes újra szabadon levegőt venni. Az orrdugulást, egész pontosan az orrnyálkahártya-duzzanatot csökkentő, vény nélkül kapható orrcseppekből és sprayből pedig nincs hiány a patikák polcain. Sőt, nagyon erősen reklámozzák is ezeket a készítményeket a gyártók. Könnyű hozzájuk jutni, és nagyon előnyös a hatásuk, legalábbis rövid távon.
A Ju-Med Egészségcentrum fül-orr-gégészeti szakrendelésének orvosai azonban felhívják a figyelmet, hogy ezeknek az orrcseppeknek és sprayknek a használata maximum 7-10 napig engedélyezett. A 10 napon túli alkalmazás kizárólag szakorvos javaslatára történhet meg, és akkor is csak szigorú szabályok betartásával. Heveny nátha vagy melléküreg-gyulladás esetén nagyon sokat tudnak segíteni ezek a készítmények, a probléma akkor van, ha valaki túlzásba esik a használatukkal.
Amikor valaki túl sok ideig használja az orrcseppeket
Amikor hosszabb ideig használja valaki az orrcseppet, az orrnyálkahártya lényegében egyre inkább hozzászokik a hatóanyaghoz. Ilyen esetben pedig, ahogy a használt orrcsepp hatóideje letelik, az eredetinél is sokkal komolyabb orrdugulás jelentkezik. A használó ilyenkor logikusnak tűnően újra alkalmazza a szert, nem tudva, hogy ezzel csak még rosszabbá teszi a helyzetet. Lényegében csak akkor tud szabadon levegőt venni, ha használja az orrcseppet, így kialakul a függőség.
Azok az orrdugulást csökkentő készítmények, amelyek különböző illóolajokat, mint eukaliptuszt, mentolt és kámfort tartalmaznak, a szakemberek szerint még inkább veszélyesek. Kellemes illatuk hatására még inkább ösztönzik a használókat egy újabb adag alkalmazására. A túl sokáig tartó használat közvetlen, orrnyálkahártyán kiváltott negatív hatása mellett a vérnyomást és a pulzusszámot is megemeli.
A szénanáthások ne ijedjenek meg!
A szénanáthában vagy más allergiás felsőlégúti gyulladásban szenvedőknek nem kell megijedniük a hosszabban tartó orrspray használattól. Ilyenkor ugyanis fül-orr-gégész vagy allergológus szakember szteroidtartalmú, vényköteles orrsprayt ír fel számukra, amelyet hét napon túl is lehet nyugodtan használni, mégsem fognak hasonló függőséget tapasztalni. A közhiedelemmel ellentétben ezek az orrsprayk csak helyileg, az orrnyálkahártyán fejtik ki hatásukat, távolabbi, hormonális hatásuk nincsen. Használatuk módja azonban eltérő, és egyéni adagolást is igényelhet, ezért az esetleges hosszas, hatékony alkalmazásukat szakembernek kell betanítania, elmagyaráznia a betegek számára.
A kizárólag sóoldatot tartalmazó orrsprayk biztonságosak, szintén nem áll fenn a hozzászokás veszélye.
A függőség kialakulásának hátterében gyakran allergiás nátha, az orr anatómiai elváltozása vagy krónikus melléküreg gyulladás áll. A háttérben álló okok feltárása és kezelése miatt tanácsos szakember segítségét kérni, ha az orrdugulás már több mint egy hete fennáll, illetve ha az orrcseppfüggőség már kialakult.