A projektalapú szemlélet megjelenésére már az ókorból is találunk példát, hiszen az eredményre, a tartalomra, az időbeliségre és az emberi, anyagi erőforrások igénybevételére vonatkozó tudatosság már ekkor megjelent. Elég, ha például a piramisok építésére vagy a hatalmas római építményekre gondolunk. A 20. században aztán már konkrét modellek jelentek meg, melyek egyike a vízesésmodell. Ezzel ismerkedünk most meg közelebbről!
A vízesésmodell fogalma
A modell lényege, hogy a projekt feladatai szakmai és projektmenedzsment szakaszokra oszthatók. Az egyes fázisok végén a csapat felülvizsgálja az eredményeket és lezárja azt. Így a vízesésmodell szerint csak akkor lehet a következő lépésre ugrani, ha az előző feladat sikeresen teljesítésre került. Ha szeretne mélyrehatóbban is tanulni a vízesésmodellről, válassza a Szinergia Kft. projektmenedzsment képzését!
Jellemzője, hogy formális és dokumentumvezérelt, kiemelt szerepet kap továbbá a tervezés és annak pontos kivitelezése. Rendszer- és szoftverfejlesztés esetén a következő fázisok figyelhetők meg:
- Követelmény elemzése és meghatározása
- Rendszer- és szoftverfejlesztés
- Teljes rendszerteszt, átvételi teszt
- Üzemeltetés, működtetés és karbantartás
Vízesésmodell - pro és kontra
A vízesésmodell tervezhető folyamatok esetén alkalmazható, de a kevésbé tervezhető projekteket is átláthatóvá teszi. Képes hozzájárulni a strukturáltság biztosításához, amely nagy segítség lehet a kevés gyakorlattal rendelkező vezetők számára.
Előre meghatározott sablonokat, könnyű ellenőrzési lehetőségeket biztosít, megteremti a hibák korai felismerésének lehetőségét, és segítségével minimalizálhatók azok a változtatások, amelyek a költségkeretet vagy a határidőt érintik.
Hátránya, hogy lineáris lefolyású, nem járul hozzá a problémák gyors megoldásához, túlzott dokumentálási igényt épít fel, és csak a projekt végén teszi lehetővé a minőség mérését. Ráadásul a megrendelő is csak a projekt végén szembesül a megvalósult eredményekkel. Ugyanakkor a követelményekkel már a projekt elején teljes mértékben tisztában kell lenni ahhoz, hogy tervezni lehessen.
Ekkor érdemes a metódust alkalmazni
Mindig az adott feladathoz, projekthez mérten kell kiválasztani az alkalmazandó módszert. Bizonyos esetekben a vízesésmodell, bizonyos esetekben pedig az agilis metódus a megfelelő. Természetesen az adott iparágtól is függ az, hogy melyik modelltípus alkalmazása kívánatos.
Nem mindig egyszerű eldönteni, hogy egyik vagy másik módszer a legmegfelelőbb a projekt szempontjából, ezért létezik az úgynevezett hibrid fajta is, amely az agilis és a vízesésmodell elemeit ötvözi. Kapcsolódó képzések elvégzésével a projektmenedzsment terén dolgozók könnyebben eldönthetik, hogy mikor melyik módszer mellett ajánlott letenni a voksot.