A tábor témáját – mint eddig is mindig – egy a magyarországi, ill. a megyei németekhez kötődő hagyomány, szokás adta, amelyet az öt nap során megismertek és előadható jelenetekké formáltak, majd a meghívott vendégeknek, szüleiknek, rokonoknak, barátoknak a táborzáró előadáson elő is adtak a gyerekek. Nem volt ez most sem másképp!
A korábbi témák – mint a búcsú és lakodalom – után az idei hagyományátadó tábor központi tematikáját a Veszprém környékén is olyan fontos szerepet játszó őszi munkák, mint a szőlőművelés, a szüret és az ahhoz kapcsolódó szüreti felvonulás adták. Témájában kapcsolódott ez a tábor a Német Nemzetiségi Klub által július 25-29. között tartotthoz, amely az aratást és a gabona feldolgozását állította a középpontba. A két táborban összesen mintegy negyvenöt általános iskolás vett részt, elsősorban a Dózsa és a Gyulaffy általános iskolákból.
A gyerekek két pedagógus és egy egykori Lovassys, ma a felsőoktatásban német nemzetiségi szakon tanuló egyetemista vezetésével, valamint két középiskolás önkéntes segítségével ismerkedhettek meg most is a német nemzetiség dalaival, táncaival és hagyományaival, valamint egy szentantalfai kiránduláson is részt vettek, ahol élőben láthatták a mai szőlőművelés, borkészítés helyszíneit, eszközeit, és beszélgethettek Molnár Zsolt szőlősgazdával is.
A kézműves foglalkozások és a főző-workshop is tovább mélyítették a téma megismerését. A tábor megvalósításához a Német Nemzetiségi Önkormányzat a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatán hatszázezer forint támogatást nyert.
A táborok témája még egyszer előkerül a Veszprémi Német Nemzetiségi Önkormányzat őszi programjai során, ugyanis a várhatóan októberben átadandó Németházban két többgenerációs rendezvényt is terveznek, többek között egy terményünnepet a Német Nemzetiségi Klubbal együttműködve, valamit a Lovassy Német Nemzetiségi Egyesülettel közösen az Európa Kulturális Fővárosa programok keretein belül egy társasjáték délutánt.
Ugyanennek az EKF-es pályázatnak a keretein belül, amely a „Hidak-Brücken” nevet kapta decembereben a „Christkindl” hagyományt akarják kivinni városi színterekre, rendezvényekre. Ebben a német nemzetiségi általános iskolák, mint a Botev, a Dózsa, valamint a Gyulaffy és természetesen a Lovassy vesznek részt.
Ugyancsak az Európa Kulturális Fővárosa program rendezvényei között hamarosan augusztus 20-án Herenden már másodjára rendezik meg az Európa kicsinyben – „Unsere Wurzeln” címmel a német nemzetiségi napot, ahol a környékbeli települések hagyományőrző csoportjai, ének-és tánccsoportjai, hangszeresei, valamint sok újdonság és „svábos” meglepetés szórakoztatják a közönség apraját-nagyját. A program részeként német nyelvű szentmisét is celebrálnak.