Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Mit mondj, hogy viselkedj vita, sértés, kritika esetén? Tippek konfliktuskezeléshez – 1. rész

2022. szeptember 9. 4:00
Új kommunikációs tréningünk első moduljában a konfliktuskezelés témakörét járjuk körbe szakértőnkkel.

Mindenki számára ismerős a szituáció, amikor egy rossz hangulatú párbeszéd után letörten vagy feldühödve órákig, napokig emészti magát. Fejben újra és újra végigjátszva a történteket, egyre csak azon őrlődve, mit kellett volna mondani, hogyan kellett volna viselkedni, hogy ez az egész elkerülhető legyen. Ha a jövőben szeretnél tudatosabb lenni az ehhez hasonló szituációkban, ezzel együtt kevesebb lelki terhet cipelni magaddal, akkor tanuld meg, majd alkalmazd a gyakorlatban az alábbi technikákat:

1. lépés: Tudatosítsd, hogy minden ember, eset és helyzet egyedi!

Bármely vita, sértés, leértékelés, becsmérlés, kritika, provokáció kezelésének alapja annak felismerése, hogy az ember, aki ott áll velem szemben, nem olyan, mint én. Más a múltja, mások a sérülései, a tapasztalatai, és ő ezeken, mint sok apró szemüvegen vagy szűrőn át látja, tapasztalja meg a világot. Őrlődés és rágódás helyett első lépésben tudatosítsd magadban, hogy minden ember, eset és helyzet egyedi. Ahhoz, hogy ez élesben, tehát egy vita hevében is eszedbe jusson, tedd a gondolkodásod, viselkedésed részévé. Rögzítsd magadban, írd fel egy cetlire a hűtőn, a telefonod kijelzőjén, a határidőnaplódban. Ez lesz az alap, amire támaszkodhatsz.

2. lépés: Ismerd fel, amikor szóbeli bántalmazás ér!

Tanuld meg, gyakorold, majd hasznosítsd a mindennapi életedben a verbális, azaz szóbeli önvédelmi technikákat. Mikor kell megvédened magad? Amikor úgy érzed, megtámadnak. Nézzük sorban, mi számít verbális támadásnak – még akkor is, ha az illető azt mondja, csak a javadat akarja… Ugye ismerős? Ne hagyd félrevezetni magad, hiszen az ugratás, a gúnyolódás, a negatív kritika, az ítélkezés, a manipulálás, a bűntudatkeltés, a megfélemlítés egyaránt a másik ember feletti hatalomgyakorlás eszköze. Abban az esetben is, ha jó barát vagy családtag az illető. Aki szavakkal bánt, tudatosan teszi ezt – ezzel a második részben, a nárcisztikus viselkedésnél részletesebben foglalkozunk majd. 

3. lépés: Tanulmányozd az asszertív kommunikáció technikáját és építsd be az életedbe.

Ez gyakran nem megy egyik napról a másikra, de teljes mértékben megtanulható készség! Az asszertivitás tulajdonképpen egy olyan viselkedésforma, melynek alapjai a tiszta önkifejezés és az értő figyelem. Legfőbb előnye, hogy kevesebb lesz a belső őrlődés, ezzel együtt növelheted a magabiztosságod magad és mások szemében egyaránt. Milyen lépéseket tehetsz az asszertivitás érdekében? Erről a hatvanas évek óta rengeteg információ jelent már meg könyvekben és az interneten, trénerek és coachok oktatják tanfolyamokon vagy egyénileg. Tippeket találsz például Hajós Anett pszichológus tollából, Asszertivitás a hosszú élet titka címmel.

Az asszertív kommunikáció számos előnye ellenére nem alkalmazható minden szituációban, különösen nem veszélyhelyzetekben, például fizikai agresszió vagy nárcisztikus személyiségzavaros emberek esetén. Gondoljunk a klasszikus példára: amikor valaki épp kővel készül bedobni az ablakodat, jobb, ha nem kezdesz arany középutas megoldásokba vagy önérvényesítésbe. Van, amikor a konfliktus kezelésének a legjobb módja nem más, mint a konfliktus elkerülése, saját lelki és testi épségünk megőrzése érdekében.

Sorozatunk következő részében megyünk tovább a konfliktuskezeléssel: esettanulmányokkal, konkrét gyakorlatokkal, a mindennapi életben jól hasznosítható hatásos válaszokkal.

Szauder Rita kommunikációs szakértő, oktató.

Házi feladat: A múlt átírása

Esettanulmány készítése: keress az életedben egy konfliktust, amely negatív érzéseket kelt benned, illetve amelyről úgy gondolod, hogy jobban is megoldhattad volna. Vázold néhány sorban, az alábbiak szerint:

1. Mi történt és kik voltak a szereplők?

2. Mi volt az a pont, amikor kibillentél, nem jól reagáltál, viselkedtél, beszéltél?

3. Mi okoz benned rossz érzéseket?

4. Írd át a múltat! Mit kellett volna tenned, mondanod, hogy kellett volna viselkedned? Alkalmazhatod hozzá a cikkben olvasottakat és az ajánlott linken talált tanácsokat.

Ha szeretnéd, az esettanulmányt elküldheted szakértőnknek. Cím: rszauder@gmail.com. Írhatod egyes szám harmadik személyben is, mintha történetet mesélnél. A neveket kérjük, változtasd meg, és mi is ezt tesszük majd, így duplán garantált a diszkréció. A beküldött anyagok közül néhányat szerkesztett formában közzé is teszünk.

 

Szeptember 9-től minden pénteken heti rendszerességgel jelentkezik a vehir.hu új cikksorozata, tréning jelleggel. Témája a kommunikáció fejlesztése, könnyen és jól hasznosítható, gyakorlati tippekkel, házi feladatokkal segítve a tanulást. A közvetlenebb hangvétel érdekében a cikkekben tegezzük olvasóinkat.

vehir.hu
további cikkek
Orbán Viktor: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába Orbán Viktor Orbán Viktor: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába Új realitás jön, új dolgok fognak történni - értékelte a miniszterelnök az amerikai elnökválasztást szombaton Budapesten, nemzetközi sajtótájékoztatón. Orbán Viktor úgy fogalmazott: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába. tegnap 12:35 Feltárul a rácsokon túli tabusított világ Life&Style Feltárul a rácsokon túli tabusított világ "Egy társadalmat nem az alapján kell megítélni, hogy hogyan kezeli a kiemelkedő polgárait, hanem az alapján, hogy hogyan bánik a bűnözőivel.” Dosztojevszkij mondata egyszerre alkalmas arra, hogy felkorbácsolja az indulatokat azoknál, akik a büntetés-végrehajtásban a társadalom jogos revansát látják a bűnözőkkel szemben, de ugyanúgy meg tudja világítani az emberarcúságot azokkal szemben, akik jogerős bírósági ítélettel a kezükben kényszerültek a börtönrácsok mögé. Nem véletlen, hogy ezzel az idézettel találkozik először az, aki az egykori veszprémi várbörtönbe belép. A történelmi falak még őrzik a tömlöcbe zárt betyárok utolsó sóhaját az akasztás előtt, ahogy a koncepciós perekben elítélt politikai foglyok imáit is és azt a szűnni nem akaró morajlást, ami a börtönök folyamatos ébrenlétére jellemző, miközben az idő mégis megmerevedik a raboknak, de ugyanúgy az őröknek is. A várbörtönben kialakított „Ember a rács mögött” című kiállítás nem egy középkori panoptikumot ígér. Nem is csupán egy történelmi utazást a sziklafalon kialakított legendás börtönben. Sokkal inkább egy morális tréning az ember lelkének. tegnap 12:27 TritonLife – ahol a kiválóság nem extra, hanem alapkövetelmény Life&Style TritonLife – ahol a kiválóság nem extra, hanem alapkövetelmény Az állami egészségügynek és a magánegészségügyi szektornak is ugyanaz a célja a nap végén: a betegek érdekeit a legjobban képviselni. Az ehhez vezető út viszont merőben különbözik, és amíg az állami szektorban sokszor csak egy TAJ-szám a páciens, addig a magánorvosi központok pont arra a bizalomra építkeznek, amire a legnagyobb szüksége van annak, aki valamiért orvoshoz fordul. Legalábbis a TritonLife Csoportnál így gondolkodnak, az eddigi eredményeik pedig úgy tűnik, hogy visszaigazolják ezt a stratégiát, ami még így is csak egy szelete annak a folyamatnak, ahogyan Magyarország egyik legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatója építkezik, többek közt a veszprémi központjaiban. tegnap 12:19 Egy 50 éves szaúdi férfi a magdeburgi támadás elkövetője közélet Egy 50 éves szaúdi férfi a magdeburgi támadás elkövetője Egy 50 éves Magdeburgban dolgozó szaúd-arábiai származású, migrációs hátterű férfi követte el a kelet-németországi város karácsonyi vására elleni támadást – jelentette az M1 aktuális csatorna berlini tudósítója a péntek késő esti híradóban. tegnap 9:43

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.