Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

112 éves üzenet – időkapszulát találtak a Szent Mihály bazilikában

2022. szeptember 18. 10:53 // Forrás: Veszprémi Érsekség
A veszprémi várnegyed rekonstrukciója során a Szent Mihály bazilikában is javában zajlanak a munkák. Jelenleg még régészeti feltárások zajlanak a falakon belül, melynek során a szentélyben található jobb oldali ülőfülke háta mögött egy üreget észleltek a régészek, amelyből egy mészkő urnát emeltek ki. Az 1910-es felirat alatt pedig kettő időkapszulát találtak, melynek felnyitására az Érseki Hivatalban került sor.

Dr. Udvardy György érsek a felnyitás előtt elmondta, egy ilyen üzenetnek sok szintű jelentése van. Van aktuális jelentése, adott korról beszél, adott üzenetet fogalmaznak meg hívő elődeink, ugyanakkor van a hitre mutató jelentése és jelentősége is éppen az ősiséget fejezi ki, hiszen előttünk, akik a hitben jártak a maguk korában, kultúrájában, az egyház javát igyekeztek előmozdítani, a székesegyház esetében pedig az istentiszteletnek, a kultusznak a helyét tették széppé. Így most üzennek, üzennek a hitről, üzennek az egyházhoz, a Krisztushoz tartozásról, mi pedig, mint őseink utódai nagy tisztelettel tekintünk rájuk, és nagy tisztelettel olvassuk majd azt az üzenetet, amit vélhetően itt, ebben a kapcsolatban találunk, fogalmazott az érsek.

Dr. Karlinszky Balász könyv és levéltár igazgató az időkapszulákban találtakról elmondta, hogy a veszprémi Szent Mihály -székesegyházat 1907 és 1910 között Hornig Károly püspök akaratából átépítették. A korábbi barokk székesegyház helyett egy neoromán stílusú székesegyházat építettek föl. 1910. október 4-én került sor a felszentelési misére, amelyen Hornig Károly püspök mellett részt vett Csernoch János csanádi püspök, Prohászka Ottokár székesfehérvári püspök és Radnai Farkas besztercebányai püspök. A most megtalált, időkapszulában elhelyezett dokumentum örökíti meg ezt a tényt, felsorolva a résztvevő személyek nevét, a négy főpásztorét, illetve a veszprémi székeskáptalan tagjait, illetve azokat a személyeket, akik az ideérkező prelátusok kíséretében voltak püspöki titkárokat, szertartókat. A felszentelés tényét rögzítő dokumentumon túl egy 1909-ben kiadott egyházmegyei névtár volt az időkapszulában, illetve kilenc darab pénzérme a korabeli monarchiában használatos érmék közül.

vehir.hu
további cikkek
Vajon hogyan vesztettük el egymást? kultúra Vajon hogyan vesztettük el egymást? Hogy lehet az, hogy még akkor is egyedül vagyunk, amikor épp nem vagyunk egyedül?! 2024. december 30. 0:14 A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. 2024. december 26. 12:42 Ki hozza az ajándékot? Ki hozza az ajándékot? A karácsony az ünnepi ételek és a családi összejövetelek időszaka, amely az ajándékozás örömének is kiemelt helyet biztosít. Az, hogy ki hozza az ajándékokat a gyerekeknek, országonként, sőt régiónként is eltérő, és az ünnepi hagyományok színes palettáját tükrözi. 2024. december 24. 12:58 A Mikulás és a mesevilág varázsa A Mikulás és a mesevilág varázsa A gyermekkor egyik legvarázslatosabb időszaka az adventi készülődés, amelynek fontos része a Mikulás mítikus figurájába vetett hit. A Mikulás-történetek és egyéb mesevilágok amellett, hogy természetesen szórakoztatják a gyermekeket, pszichológiai szempontból is jelentős hatással vannak a fejlődésükre. Vajon milyen szerepet játszik a Mikulás mítikus alakja a gyermekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődésében? 2024. december 23. 17:09

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.