Néha nem az jelenti a legnagyobb akadályt, hogy nincsenek tenni akaró emberek, nincsenek közösségek, csak az, hogy nincs hely, ahol összegyűlhetnének, ahol elindulhatna az aktivitás. Ezt a problémát ismerte fel a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program lebonyolításáért felelős csapata, amikor a tavalyi évben elindították a KözTér hálózatot szoros összefüggésben azzal a missziójukkal, hogy erősítsék a helyi közösségeket, összekapcsolják az embereket annak érdekében, hogy abból valamilyen újabb érték szülessen.
A hálózat első elemeként 2021. szeptember 30-án meg is nyílt a Pannon KözTér az intézmény E épületében két, összesen 30 fő befogadására alkalmas projektteremmel és egy nagyobb, terasszal is rendelkező közösségi térrel.
„A célunk elsősorban az volt ezzel, hogy hidakat építsünk a generációk között, megerősítsük a Pannon Egyetem közösségét és élettel töltsük meg ezt a teret” – mondta el Markovits Alíz, a VEB 2023 Zrt vezérigazgatója a köztér egy éves születésnapja alkalmából tartott ünnepségen.
Dr. Gelencsér András rektor szerint ezzel az egyetem régi álmát is sikerült megvalósítani, hiszen korábban egy kicsit mindig úgy érezték, az intézmény és a város között mintha fal húzódna, nem igazi az átjárás. A köztér segített abban, hogy a hallgatók szorosabban bekapcsolódhassanak Veszprém vérkeringésébe, a városban élők pedig közelebbi képet kapjanak arról, mi zajlik az egyetem falai között a programokon résztvevők összekapcsolásával.
Utóbbiak között egyébként akadtak az EKF-hez kapcsolódó kulturális és önkéntes programok, meskör, véradás, hajfonó workshop, fiatalok éneke, rap est, fotókiállítás és versíró est is- szinte bármi, ami a veszprémieknek eszébe jutott.
A koncepció ugyanis nem az volt, hogy az EKF csapata találjon ki programokat, ők mindössze kreatív helyszínt, fizikai teret szerettek volna biztosítani a közösségeknek, illetve az EKF pályázatának nyertesei számára ötleteik megvalósításához – tudtuk meg Bonyhádi Szilvia projektmenedzsertől, az EKF közösségi bevonásért felelős munkatársától.
Ezt a helyet persze úgy kellett létrehozni, hogy azt a közösség – középiskolások, egyetemisták, nyugdíjasok, aktív dolgozók is magukénak érezzék, s meg tudjanak nyílni, oldottabban menjen az egymással való ismerkedés, amire a Covid óta nagy szükségünk van: a pandémia némi pozitív hatása, hogy felerősödött a valahová tartozás igénye, amelyhez a tér segítséget tud nyújtani – osztotta meg gondolatait dr. Kővári Edit, a Pannon Egyetem oktatója, EKF kapcsolattartója.
A számok – 261 rendezvény, több mint ötezer látogató – pedig azt mutatják, ez sikerült. A köztér programjai közül például hamar igen nagy népszerűségre tett szert a Társasjáték Est, a VEB2023 Hangjáték projektjének zenei estjei, az Ők is köztünk élnek sorozat, de az egyetemi karok rendezvényei is, mint például a SIKKed, a Gazdaságtudományi Kar startupokat támogató sikersorozata. Emellett a köztérben talált otthonra a CoolLaunch ifjúsági szervezet, az Európa Kulturális Fővárosa program városainak egyetemeit egyesítő UneCC titkársága, valamint a Generációs Híd projekt is, melynek kapcsán Steigervald Krisztián generációkutató beszélgetett a projekt eddigi eredményeiről az ötletgazdákkal.
A Pannon KözTér mellett egyébként az idén februárban megnyílt Jutasi KözTér is gyorsan népszerű találkozási ponttá vált, amely már tucatnyi önszervező közösségnek ad otthont, és közel 150 rendezvényt fogadott be.