1956 őszét vörösre festette a forradalmárok és szabadságharcosok vére, de nem hiába haltak meg azok, aki Magyarország szabadságáért áldozták életüket – fogalmazott a polgármester. Hozzátette: ma a forradalom felkelőire és a rettenthetetlen szabadságharcosokra emlékezünk, akik vállalták a szembenállást a kommunista hatalommal szemben. Hétköznapi hősök voltak ők, akiknek nem maradt vesztenivalójuk, csak az életük.
A polgármester szólt Brusznyai Árpádról is, aki a forradalom napjaiban felelős döntéseket hozott a törvényes rend fenntartása érdekében, a szelíd forradalmár azonban mégis a kádári megtorlás áldozatává vált.
1956. október 23-án, miközben az ország számos pontján ledöntötték a kommunista vezetők szobrait és leverték a vörös csillagokat, Veszprémben is megmozdult az egyetemista ifjúság. Több száz hallgató gyűlt össze a színházban, és döntött a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségének megalakításáról. Így indult a forradalom Veszprémben, ahol novemberben a fővárosi harcok hírére fegyvert ragadtak a felkelők.
Egy szabad város büszke polgáraiként emlékezünk elődeinkre és hőseinkre, akiktől megtanultuk: ha célunk nemes, fáradozásunk sosem hiábavaló.
A polgármester az Ukrajnában zajló háborúról is beszélt, ami bár nem a mi háborúnk, hatásai minket is elérnek. Ha nehéz hónapok is jönnek, és valamilyen szinten le is kell majd mondanunk a kényelmünkről a hosszabb távú boldogulásunk érdekében, mindez kicsiny lemondás az '56-os hősök áldozatához képest.
Porga Gyula hangsúlyozta: a veszprémiek békét akarnak, és készek megvédeni kultúránkat és értékeinket – ezt diktálja számunkra Brusznyai Árpád, a szelíd forradalmár üzenete.
A megemlékezésen közreműködött a Sipos Imre színész, Herczku Ágnes és a Banda, valamint a Magyar Honvédség Légierő Zenekara. Az önkormányzat, a pártok, a rendvédelmi szervek, valamint az intézmények, civil szervezetek képviselői elhelyezték koszorúikat Brusznyai emlékművénél.