Az ünnepségen dr. Markovszky György, a kamara elnöke köszöntötte a mesterjelölteket, felidézve, hogy néhány évszázaddal ezelőtt még jóval komplikáltabb út várt azokra, akik mesterré akartak válni. A jelöltek bejárták Európát a vándorlevelükkel a zsebükben, melybe aztán mindenhol bebélyegezték, mikor és mennyit teljesítettek, hogy 2-3 esztendő múlva elismert emberként térjenek haza és építsenek egzisztenciát. Ma valamivel egyszerűbben is mesterré lehet válni, továbbra is időt, energiát kell szánni a tudás megszerzésére. Arra a tudásra, amivel aztán a mesterek a jövő szakembereit képezhetik majd, emellett emberi becsületre, vállalkozói készségre is megtanítják őket.
Vida Tamás, az autószerelő mestervizsga bizottság elnöke szerint minden szakmában nagyon nagy megbecsülést jelent, ha valaki mesterré válik. Mindez ugyanakkor kötelességgel is jár: a tudást át kell adni, máskülönben nem lesznek olyan utódok, akik továbbvinnék a szolgáltatásokat.
Sárköziné Burján Zsuzsanna speciális lábápoló mesterjelölt beszédében úgy fogalmazott: „a mester vezető személy is, aki irányít, jelenlétével biztonságot tart, segít, tanácsokat ad, megmondja mit és hogyan kell véghezvinni. Küldetése a szakma fortélyait átadni, a szakmát megszerettetni és a jövő szakembereit kinevelni.” Ez az út talán sosem volt olyan rögös, mint napjainkban, amikor a szakemberhiány beárnyékolja a vállalkozások jövőképét. A mesterekre emiatt fokozott felelősség hárul: azon kell dolgozni, hogy a szülőkkel és a pályaválasztás előtt álló fiatalokkal megértessék, hogy egy jó szakma felér egy diplomával, sőt, akár többet érhet nála. Egy jó szakmunkás számára ugyanis az élet sokkal változatosabb karrierlehetőségeket tartogat, mint azoknak, akiknek a diploma megszerzése nem hozta el a várt sikert.
Fogadalmuk letétele után az ünnepségen végül 25 mester vehette át elismerő oklevelét autószerelő, speciális lábápoló, kézápoló és körömkozmetikus, valamint villanyszerelő, illetve két aranykoszorús mester oklevelet is átadtak kozmetikus, továbbá gázvezeték és készülékszerelő szakmában.
Fotók: VKIK