Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Oktatói rangsorban a Pannon az ország második legjobb egyeteme

2022. november 30. 12:00
Nyilvánosságra hozták a HVG Diploma felsőoktatási rangsorát, amelyben az összesített eredmények alapján a Pannon Egyetem a legjobb tíz hazai felsőoktatási egyetem közt szerepel, oktatói rangsorban pedig a második legjobb Magyarországon. Hogy ez mit is jelent pontosan és minek köszönheti a veszprémi központú intézmény ezt az előkelő helyezést, arról dr. Gelencsér Andrást, a Pannon Egyetem rektorát kérdeztük.

Évek óta az egyik igazodási pontnak számít a hazai felsőoktatási intézmények között a HVG által kiadott rangsor, amely különböző eredmények és mutatószámok alapján rangsorolja a magyar egyetemeket, ezek alapján pedig külön-külön, valamint az összesített eredmények alapján is kirajzolódik egy rangsor.

Ilyen szempontok voltak, amit figyelembe vettek a rangsor összeállításánál például az elsőhelyes jelentkezések száma, a felvett hallgatók pontátlaga, a nyelvvizsgával felvettek aránya, vagy éppen a tudományos fokozattal rendelkező oktatók aránya és az ilyen fokozattal bíró oktatókra eső hallgatók aránya, valamint MTA-címmel rendelkező oktatók száma.

Az összesített lista élén már hosszú ideje az ELTE áll, a Pannon Egyetem pedig stabilan az élmezőny tagja, 2022-ben a 10. helyen állt a HVG Diploma összesítése alapján. A rend kedvéért az ELTE után a Szegedi Tudományegyetem, harmadik helyen pedig a Műegyetem végzett.ű

Ami viszont az egyes alrangsorokat illeti, a Pannon Egyetem az egyik ilyen összevetésben igen előkelő helyen végzett. Egészen pontosan az oktatói kiválóság területén Szeged után Magyarországon a Pannon Egyetem a legjobb.

Dr. Gelencsér András, az egyetem rektora megkeresésünkkor elmondta, az intézményben intenzív K+F tevékenység zajlik ez pedig magával vonzza azt is, hogy az oktatók folyamatosan gyarapítják a tudományos eredményeiket. Ez pedig egy öngerjesztő folyamatként emeli a Pannon Egyetem oktatási színvonalát is, ami már hosszú évek óta visszatükröződik a HVG Diploma rangsorában is.

Ugyanakkor a rektor hozzátette, ezt a mutatót a hallgatók a jelentkezéskor sokszor nem veszik figyelembe, vagy nem olyan súlyozottan, mint amekkora jelentősége van a későbbi tanulmányaik alatt.

Ami viszont a Pannon Egyetem megítélését illeti az ország többi felsőoktatási intézménye között, Gelencsér András saját tapasztalataiból kiindulva elmondta, széles körben elismerik a veszprémi intézményt, ők pedig elsősorban nem konkurenciaként, hanem partnerként tekintenek a többi egyetemre. A közös cél pedig, ami összeköti őket szintén a rektor megfogalmazása szerint az, hogy a hazai felsőoktatásban minél műveltebb emberek legyenek, ami ezt követően pozitív hatással van a gazdaságra és az egész társadalomra is.

Gelencsér András szerint ebben a vidéki egyetemeknek különösen nagy felelőssége van, hiszen sokkal nagyobb hatást gyakorol a megye, de akár a teljes régió fejlődésére is az, ha van egy egyetem a közelben, ellentétben a fővárossal, ahol számos felsőoktatási intézmény működik.

Csupán egy gondolatkísérletként, ha nem lenne Pannon Egyetem, akkor a rektor szerint Veszprém megye sem lehetne ilyen sikeres gazdasági téren. Erre már csak az is bizonyíték, ha összevetjük az ország azon megyéit, ahol van egyetem azokkal, ahol nincs, látványos eltéréseket lehet tapasztalni gazdasági teljesítőképességben. De Gelencsér András ennél is továbbment a gondolatkísérletben, ha nem lenne az egyetem, akkor a cégek sem fejlődnének annyira, adott esetben elköltöznének, ahogy a fiatalok is máshol keresnék a boldogulásukat, ami pedig már szociológiai problémákat is felvetne.

Visszatérve a rangsorra, Veszprémben ilyen probléma nincsen, hiszen a Pannon Egyetem stabil szereplője a város oktatási és gazdasági életének, amiben Gelencsér András szerint rengeteg munka van, nem tekinthető természetesnek, de a mostani visszajelzés alapján is jó úton halad a veszprémi intézmény.

Hajas Bálint
további cikkek
Veszprémben küzdenek a természettudományok vándorkupájáért a fiatalok oktatás Veszprémben küzdenek a természettudományok vándorkupájáért a fiatalok A veszprémi Kossuth Lajos Általános Iskola ad otthont a Szabó Szabolcs Alapítvány vándorkupájának. A versenyre az ország tizenhárom iskolájából érkeztek hetedikes és nyolcadikos diákok, hogy összemérjék tudásukat a természettudományok területén. ma 14:11 Tisztán önerőből valósított meg egy közel félmilliárdos beruházást a Jager Holding Nemesvámoson gazdaság Tisztán önerőből valósított meg egy közel félmilliárdos beruházást a Jager Holding Nemesvámoson Uniós forrás és állami támogatás nélkül, kizárólag saját erőből építette fel Csatári László nemesvámosi vállalkozó cégcsoportjának legújabb üzemcsarnokát és gyártósorát, ahol olyan víz-, gáz-, csatorna-, és elektromos vezetékeket gyártanak, amit egész Európában forgalmaznak majd. A beruházás egy igazi polgári vállalkozói mentalitást tükröz, aminek a helyi gazdasági környezet is kedvez, hangzott el a csütörtöki átadóünnepségen. ma 14:04 Lakótelepen élni jó, ezt már zászló is hirdeti Lakótelepen élni jó, ezt már zászló is hirdeti Csütörtökön ünnepélyes körülmények között felavatták a Jutasi lakótelep hivatalos zászlóját. ma 18:01 Májustól megszűnik a fizetős parkolás szombat délelőttönként közgyűlés Májustól megszűnik a fizetős parkolás szombat délelőttönként Beszámolt a rendőrkapitány, ötvenezres támogatást biztosít az önkormányzat az újszülötteknek – ülésezett a képviselő-testület csütörtökön. tegnap 15:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.