A napenergia termelés a cégek életében is egyre jelentősebbé válik, hiszen sok cég számára fontos a fenntarthatóság, valamint az esetleges kedvezmények, a költségek csökkentésének optimális kihasználása. Ahogy a lakóházak esetében, úgy a céges irodáknál is minden további nélkül telepíteni lehet a napelemeket.
Miből áll a napelem rendszer?
A rendszerhez napelemekre és inverterre mindenképpen szükség lesz. A Nap energiáját a napelem panelek alakítják feszültséggé. A napenergia a naptól ered és a napelemek azt a célt szolgálják, hogy a napfényt elektromos árammá alakítsák át, mégpedig olyan módon, hogy az elektromos fogyasztásra használható legyen. Maguk a napelemek tiszta és megújuló energiát gyűjtenek napfény formájában. Ezt a fényt alakítják át a különféle fogyasztók energiaellátására. A napelemek szilícium és foszforból, valamint bórból állnak. Az első kettő a negatív töltést biztosítja, míg a bór a pozitív töltést. A fotonokat elnyelik a napelemek és ezáltal elektromos áramot tudnak adni. Az elektronok lecsapódáskor kikerülnek az atomi pályájukról és átkerülnek a napelemek által létrehozott elektromos mezőbe. A hálózatokon kívüli alkalmazásoknál szükség lesz egy akkumulátortelepre, egy töltésszabályozóra és természetesen egy inverterre is. Az egyenáram a töltésszabályozón keresztül jut el az akkumulátorokba, majd az áram az akkumulátorokból átkerül az inverterbe, amely az egyenáramot átalakítja váltakozó árammá. Az inverter segít abban is, hogy a napelem táblák az egyedi igényeknek megfelelően legyenek méretezhetőek. Az inverterek számát a napelemek száma határozhatja meg, de ha bővíteni szeretnénk a kapacitást, akkor nagyobb invertert kell választani.
Milyen feltételek mellett telepíthetők a napelemek?
Minden esetben a céges fogyasztási igények határozzák meg azt, hogy pontosan hány panelre lesz szükségünk. Az ST Solar csak TIER-1-es kategóriájú panelekkel dolgozik, így náluk a Longi, a Trina, a Risen, a Sharp vagy az AEG paneljei közül lehet választani. Az ST Solar szerint több feltétele is van a napelem rendszer telepítésnek. A rendszerek hosszú távon képesek megoldást biztosítani, ha az energiaellátásról van szó. A cégek a napelem rendszerek kiépítésével a folyamatosan emelkedő energiaárakkal szemben védekezni tudnak úgy, hogy a rendszer kiépítése 3 év alatt megtérülhet. Ha magas profitra szeretnénk szert tenni, akkor erre jó megoldást nyújthat a napelem, hiszen jóval alacsonyabb költségekkel kell majd számolni. Ha megfelelően kerül kiépítésre a rendszer, akkor az sem kizárt, hogy a céges villanyszámlát teljesen le lehet majd nullázni, így a villanyszámla már nem emészti fel a cég nyereségének nagy részét. Másik fontos előnye, hogy energiaválság idején sem kell attól tartani, hogy a vállalkozás megbénul, vagy olyan energiaárakat kelljen megfizetni, amely már ki sem termelhető. A napelemek segítségével a megtakarításokat egyéb más területeken is fel lehet használni, így az, akár a vállalkozás fejlesztésére is fordítható.