Napjainkban a készségfejlesztő játékok szerencsére a reneszánszukat élik, és egyre több szülő tartja fontosnak - a digitális játékokkal szemben - a fejlesztőjátékokkal való foglalkozást. Ezek egyik nagy előnye, hogy a gyerekek játszanak, észre sem véve azt, hogy közben tanulnak is, és nagyon sok készségük fejlődik.
Szülőként bizonyára neked is kedves emlékeket idéznek gyermekkorod játékai, amelyekkel - vagy ahhoz hasonlókkal - gyermeked is szívesen játszana. Az építő játékoktól kezdve a nyílt végű játékokon át, a társasjátékokig nagyon sokféle készségfejlesztő terméket találsz az Anyaparadicsom weboldalán.
A kisgyermekek számára ezek a játékok nemcsak a szabadidő eltöltésére szolgálnak, hanem a finommotoros készségeket, a mozgáskoordinációt, a logikus gondolkodást, a memóriát fejlesztik, és serkentik a gyermek fantáziáját. A kisgyermekkor tehát a játékok segítségével nagyon meghatározó a pici készségeinek kialakulásában, fejlődésében.
Miért jók a nyílt végű játékok?
Azonfelül, hogy érdekesek a gyerekek számára, a nyílt végű játékok nagyon sok készség fejlődését teszik lehetővé. A világhírű pszichológus és pedagógus, Mária Montessori módszerei ihlették ezeket a típusú játékokat, amelyekkel a gyermek a fantáziája szerint játszhat.
Nincs előre megírt szabályrendszer, hiszen nagyon sokféle variációban használhatóak. Ilyenek az építőkockák, a kisebb tányérok, a mandalák, a szivárványok, amelyekből a gyermek bármit építhet, összerakhat. Tetszőlegesen variálhatja őket, fejlesztve ezáltal a kreativitását, a színérzékét, a térlátását, a logikáját. A jó minőségű, fából készült elemek biztonságosak és tartósak.
Társasjáték: a minőségi együtt töltött idő
A nagyon kreatív szülők saját társasjátékot is készíthetnek a gyermeküknek, de kevés szülőnek jut erre ideje. Az Anyaparadicsom webáruházában szerencsére jobbnál jobb társasjátékok érhetők el. Ez az együtt töltött idő nemcsak a gyermek, hanem a szülő számára is jó szórakozás lehet, akár egy retro, akár egy új típusú társasjátékkal játszunk.
A gyerekek persze szeretnek mindig nyerni, de az sem baj, ha a játék során megtapasztalják, hogy időnként veszíteni is tudni kell, hiszen egy-egy rossz döntésből is lehet tanulni, következtetés levonni. Ez a mai sikerorientált világban különösen fontos tapasztalat, hiszen a kudarcokat még felnőttként is nehezen éljük meg, tehát nem árt, ha gyermekkorban megtanuljuk a helyén kezelni ezt az érzést. A szülővel való közös játék során a gyermek érzi a törődést, a fontosság tudatát, így egészséges önbizalma alakul ki.
A digitális eszközökről egy pár szóban
A digitális világba született gyerekek hamar megtanulják a digitális technikai eszközök használatát, azonban ezek nem késztetik őket gondolkodásra, nem fejlesztik a fantáziájukat, kreativitásukat. A készségfejlesztő játékok tehát nem idejétmúltak, hanem nagyon fontos részei a mai gyerekek életének is, ahhoz, hogy sikeres felnőtté váljanak. Jó szórakozást kívánunk!