Amikor új kerítést tervezünk, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a kapuk kérdését sem, hisz nagy szükség van rájuk, ugyanis rajtuk keresztül fogunk közlekedni az udvarból ki és be. A kiskapu általában nem okoz nagy fejtörést (maximum csak annyiban, hogy megtaláljuk az ideális helyet számára), viszont a nagykapu már annál inkább, hisz itt többféle típus közül kell választanunk.
A klasszikus és elegáns kétszárnyú kapu
A kétszárnyú kapukat sokan a sikkes megjelenésük miatt kedvelik. Hisz hány filmben látunk olyat, hogy a csodaszép villákhoz és kúriákhoz egy gyönyörű kétszárnyú kapun keresztül vezet az út? Aki ezt az életérzést szeretné átélni nap mint nap, az előszeretettel választja az említett kaputípust.
Való igaz, hogy roppant mutatós, ha pedig a Nívó gondozásmentes kapuszerkezeteket választjuk, a karbantartással sem lesz gond. A fém elemekből készült kapuk igen könnyűek, ennek köszönhetően egyszerű mozgatni őket. Ez abból a szempontból is előnyös, hogy kézi erővel sem igényel nagy erőfeszítést a nyitás és csukás, automatizálás esetén pedig egy kisebb teljesítményű motor is tökéletesen ellátja a feladatot.
Mivel a kapuszárnyakat pántok rögzítik, így nem kell tartani attól, hogy a fagy vagy a hó megnehezítené a használatot, ahogy a sínen csúszó tolókapuk esetében.
Mindazonáltal gondoljunk arra is, hogy ezeknek a kapuknak nagyobb a helyigényük, ugyanis a nyitás sugarát mindkét szárnynál szabadon kell hagyni (az építési törvények értelmében a kapu kizárólag befelé nyílhat). Ez pedig kis méretű udvarnál akár hátrányos is lehet.
A modern és helytakarékos egyszárnyú kapu
Az egyszárnyú kapuk akkor kezdtek el rohamosan terjedni, amikor megjelentek a kisebb alapterületű építési telkek, ahol a ház eleve elfoglalta a terület nagy részét, a kicsi udvarból pedig nem akartak még egy jelentősebb részt lefaragni a kapuk végett.
A tolókapunál pedig nincs is rá szükség, hiszen itt a szárny a kerítés mellé siklik, így csupán hosszanti irányban kell egy kevés szabad területet biztosítani számára. Mindazonáltal ma már sok olyan háznál is alkalmazzák, ahol egyébként lenne hely kétszárnyú kapunak is, de az ott lakóknak valamiért szimpatikusabb.
A tolókapuk továbbfejlesztéseként pedig megjelentek az úszókapuk, amiknél már nincs földre fektetett sín, így ennek minden hátrányát elfelejthetjük. Csupán annyi negatívuma van, hogy a szárny kibővül egy tartórésszel, így a mérete is körülbelül az egyharmadával növekszik.
Ha mindkettőhöz adottak a feltételek, melyiket válasszuk?
Mindezek tükrében elmondhatjuk, hogy a kétszárnyú kapu a nagyobb, egyenletes talajú telkekhez ideális, míg az egyszárnyú ott, ahol az előbbi zavaróan sok helyet foglalna. De melyiket válasszuk, ha a telkünk adottságainak mindkettő megfelel?
Nos, ez esetben az egyéni preferenciáink lesznek a döntők. Gondoljuk végig, hogy számunkra melyik lenne a praktikusabb, melyik passzol jobban otthonunk külső jellemzőihez, és eszerint hozzuk meg a végső döntést.