Az időskor nehézségei
Az időskor nem mindenkit visel meg ugyanannyira, ám általánosságban elmondható, hogy a test már nem funkcionál olyan problémamentesen, mint az időskort megelőzően. Ahogy telik az idő, az ízületek elkezdik éreztetni az évek súlyát, így fájdalom jelentkezhet bennük. Sok esetben a vérnyomásemelkedés is a korral együtt érkezik, és nem kevés példa van arra, hogy a cukorbetegség is ilyenkor jelentkezik. Ahogy telik az idő, a csontok is egyre gyengébbek lesznek, így a fogak állapota is romolhat, ezen felül pedig a látás és a hallás is romlásnak indul.
Így óvjuk télen az idősebbeket
A tél mindenki számára nehezebb időszak, ugyanis a megfázás és az influenza mindannyiunkat veszélyeztet. Ezek ellen leginkább a C-vitamin nyújt védelmet, amit az idősebbek is bátran szedhetnek, sőt! Mivel esetükben már máshogy szívódnak fel a vitaminok, bátran bevehetnek többet belőle, hogy biztosan fedezzék a napi szükségletet. C-vitamin esetében ezzel bizonyosan nem lesz probléma, hiszen a felesleges mennyiségtől a szervezet a vizelettel együtt megszabadul.
Ugyanilyen fontos a D- és E-vitamin pótlása is, különösen a téli időszakban, amikor a kevesebb a napfény, így a természetes módon rendelkezésre álló D-vitamin mennyisége csökken. Idősebb korban kiemelt fontosságú ezeknek a vitaminoknak a fogyasztása, ugyanis egy bizonyos kor felett a csontok sokkal könnyebben törhetnek, ám nehezebben forrnak össze. Télen a csúszós utak miatt sokkal több esélye van a csonttörésnek, mint az év többi szakában. Ha a D- és E-vitamint kiegészítjük kalciummal és Q10-koenzimmel biztosak lehetünk benne, hogy megfelelően gondoskodunk idősebb ismerőseink egészséges csontjairól.
Segíthetjük az életüket azzal is, ha beszerzünk nekik egy vérnyomásmérőt, aminek segítségével igény szerint tudják ellenőrizni, hogy vérnyomásuk és pulzusuk a megfelelő tartományban van-e. Amennyiben néha magas számot mutat a mérő, a Q10-koenzim ideális vitaminféle, ugyanis kiváló hatással van a vérnyomásra.
Az ízületek fájdalma sokkal gyakoribb idősebb korban, és az idő előrehaladtával egyre inkább erősödik a fájdalom. A szúró, éles érzés is vezethet balesetekhez, legyen szó csúszós útról vagy lépcsőről. Biztassuk idős ismerősünket arra, hogy mozogjon, ám csak annyit, amennyit éppen elbír. Ezen felül az egészséges étkezésre is biztassuk, mely által csökken az esetleges túlsúly, így az ízületek terhelése is. Amennyiben a túlsúly látható probléma, és kezeljük, a Q10-koenzim remek segítséget nyújt, ugyanis számos jó tulajdonsága mellett elősegíti a fogyást.
Mit tehetünk még?
Az idősek védelme a fiatalabbak feladata, ám érthető módon nem lehetünk ott a nap 24 órájában, hogy biztosan ne érjék idősebb rokonunkat vagy ismerősünket balesetek. Ha gondoskodunk arról, hogy mindig legyen a háznál a szükséges gyógyszerekből és olyan vitaminokból, mint a Q10-koenzim, továbbá a C-, D-, E-, és B-vitaminok, biztosak lehetünk benne, hogy szervezetük védve van a vírusos fertőzésektől. Az esetleges memóriaproblémáknak rejtvényújsággal vehetjük elejét, így biztosak lehetünk abban,, hogy a vitaminok és gyógyszerek bevétele nem merül feledésbe.
Amennyiben fizikailag vannak problémáik, a lakás átrendezésével megoldhatjuk, hogy kevesebbet kelljen lépcsőzniük a házon belül, illetve sétálniuk a lakás egyik pontjáról a másikra. Ha nehezükre esik a séta vagy egy eséstől félve nem mernek elindulni, elmehetünk velük sétálni, de ha le van fagyva az út, azzal is segíthetünk, hogy bevásárolunk vagy segítünk eljutni egy-egy esetleges hivatalos időpontra.
Az idős ember nem feltétlenül tehetetlen, ám nem árt, ha egy kis segítséget nyújtunk, különösen a téli időszakban, amikor nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is több veszély leselkedik az emberre.