Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Veszprém megyeinek lenni önazonosságot ad határon innen és túl

2022. december 16. 4:00
A Veszprém Megyei Önkormányzat fennállásának 32. évfordulóját ünnepelték csütörtökön a Megyeháza Szent István-termében. Az ünnepi beszédekben elhangzott az is, hogy a megyéknek ezeréves küldetése van, ezek az egységek őrzik a magyar kultúrát és hagyományokat.

1990-ben, a rendszerváltás részeként alapították meg a megyei önkormányzatokat abból a célból, hogy segítsenek a településeknek a fejlődésben, a folyamatos növekedésben.

„A Veszprém Megyei Önkormányzatban három évtized után is hisznek abban, hogy ez, az önzetlen és áldozatos, a közösségért végzett munka visz előre” – mondta Polgárdy Imre, a megyei közgyűlés elnöke a csütörtök délelőtti ünnepségen, ahol a megye több polgármestere, országgyűlési képviselők, intézmények elöljárói, valamint díszvendégként Hans Penz, Alsó-ausztriai Tartományi Parlament nyugalmazott elnöke is részt vett.

Polgárdy Imre beszédében kifejtette: a megyei önkormányzat ereje főleg abban van, hogy a polgármesterekkel együtt, egy célért dolgoznak, így tudhatnak maguk mögött egy immáron 32 éve folyamatosan tartó építkezést.

Az ünnepségen ugyancsak beszédet mondott Navracsics Tibor, területfejlesztési miniszter is, ő Veszprém megyét egyszerűen az ország legszerencsésebb területének nevezte, utalva arra, hogy itt egyszerre vannak jelen a Balaton vízparti, valamint a Bakony hegyvidéki adottságai is. Ez az ellentét akár ki is olthatná egymást, de Veszprém megyében a településeknek sikerült ebben a kettősségben rejlő energiákat úgy becsatornázniuk, hogy valójában ez az egymástól eltérő jelleg adja meg a térség dinamikáját és pezsgését, mondta.

A miniszter kitért arra is, amikor a megyét ünnepeljük, saját gyökereinket is ünnepeljük, hiszen a megyéknek, a vármegyéknek ezeréves küldetése van. Néha erősebb, néha gyengébb volt történelmünk során a jelentőségük, de valójában mindig ezek az egységek őrizték meg a magyar kultúrát, hagyományt és mentalitást is, ezért a magyar államiság alapköveiként is lehet rájuk tekinteni.

Navracsics Tibor elmondta: egy megyéhez tartozni önazonosságot ad az ott élő embereknek, amit képviselhetnek országhatáron belül és azon kívül is. Hozzátette, 1990-ben egy olyan döntés született, hogy a megyei jogú városok nem lesznek részei a megyei önkormányzatoknak, ez egyfajta egyenjogúsítás miatt alakult így. A miniszter szerint ezzel az ország kihagyott egy nagy helyzetet, hiszen a települések közti párbeszéd így némileg elsikkadt, viszont Veszprém és a Bakony-Balaton régió azzal, hogy közösen pályáztak és nyerték el az Európa Kulturális Fővárosa címet, ismét kinyitott egy kaput a térség települései közt és ismét közvetlen lett a kapcsolat, így pedig a megyei identitás is új lendületet kaphat.

Az ünnepség további részében a Gárdonyi Zoltán Ifjúsági Kamarazenekar adott koncertet Demel Eszter karnagy vezetésével.

Hajas Bálint
további cikkek
A vármegye kulturális kiválóságait díjazták Veszprém Vármegyei Önkormányzat A vármegye kulturális kiválóságait díjazták A magyar kultúra napja alkalmából rendezett ünnepi gálát és díjátadó ünnepséget január 22-én a vármegyei önkormányzat a Veszprémi Petőfi Színházban. Az esemény középpontjában a magyar kultúra értékei, a nemzeti összetartozás jelentősége, valamint a kultúráért dolgozó szakemberek munkájának elismerése állt. ma 11:16 Orbán Viktor: Magyarország ott van a Béketanács alapítói között közélet Orbán Viktor: Magyarország ott van a Béketanács alapítói között Ma Davosban az amerikai elnök egy új kezdeményezést indított útjára. Béketanácsnak hívják. Magyarország ott van az alapító országok között, mert Magyarországnak békére van szüksége, hogy fejlődni tudjon - írta a miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán. tegnap 15:19 Először előzte meg a szél- és a napenergia a fosszilis forrásokat az EU áramtermelésében 2025-ben közélet Először előzte meg a szél- és a napenergia a fosszilis forrásokat az EU áramtermelésében 2025-ben A szél- és a napenergia együtt 2025-ben termelt első alkalommal több villamos energiát az Európai Unióban, mint a fosszilis tüzelőanyagok. A fordulatot elsősorban a napenergia gyors bővülése hozta, miközben a szén szerepe történelmi mélypontra esett, az EU ugyanakkor továbbra is jelentős mértékben támaszkodik a földgázra - derül ki az Ember energetikai agytröszt honlapján csütörtökön publikált elemzésből. tegnap 12:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.