Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Bemutatták az idei utolsó Veszprémi Szemlét

2022. december 17. 15:06
Bemutatták a Veszprémi Szemle várostörténeti folyóirat idei utolsó, összességében a 67. számát. Az írások között időkapszulákról, egy elveszett középkori templomról és a Vár felújításáról is vannak cikkek.

Péntek délután a Városházán tartották a Veszprémi Szemle bemutatóját, ahol rögtön a rendezvény elején dr. Földesi Ferenc, a folyóirat jelenlegi főszerkesztője köszöntötte elődjét, dr. Csiszár Miklóst, aki a napokban ünnepli 80. születésnapját.

A gratuláció után Tevesz Mária, művészettörténész tartott előadást Veszprém üvegablakai címmel. A témának az apropóját az adta, hogy 2022-t az ENSZ az üveg nemzetközi évének hirdette meg.

Az előadáson elhangzott, az üveg az emberek életében olyan természetes, mint a levegő: észre sem vesszük, mégis ott van mindenhol. Magyarországon 700 éve működik üvegkészítés, ezt a tradíciót pedig már az UNESCO is elismerte.

Tevesz Mária előadásában először bemutatta, hogy a művészettörténetben milyen szerepe volt és van az üvegnek. Elmondta, a középkori templomokban jelentek meg először a díszes üvegablakok, kifejezetten a gótika korában, majd a barokkal eltávolodtak a színektől, de később, a 19. században a historizmusban újra rátaláltak és felelevenítették a régi technológiákat is.

Veszprémből összesen hat épületet hozott, a Szent László templomot, a székesegyházat, a Károly templomot, a Hősök kapuját, a Petőfi Színházat és a Megyeházát. Az ezekben az épületekben található ábráival és történeteivel ismertette meg a közönséget.

A Veszprémi Szemle aktuális számában olvasható írás a Várban talált időkapszulákról és ezek szöveges tartalmáról, az 1909-es nagy tűzvészről, ami Veszprémben pusztított, egy elveszett templomról a Várban.

Ugyancsak a Várhoz kapcsolódó téma annak középkori és kora újkori erődítésrendszerének  bemutatása. Ezen kívül a veszprémi papnevelő intézetről, Egei Sándor előadóművész és lokálpatriótáról is, valamint átfogóan a várnegyed felújításáról is születtek írások a mostani szemlében.

Hajas Bálint
Domján Attila
további cikkek
Elveszettnek hitt magyar fotósorozat került elő Londonban, köztük reformkori veszprémi emberek képeivel kultúra Elveszettnek hitt magyar fotósorozat került elő Londonban, köztük reformkori veszprémi emberek képeivel Több mint százötven évig azt hitték, hogy elvesztek azok a magyar fotók, amik még az 1862-es londoni világkiállításra készültek. Tiedge János fényképeit viszont most a londoni Victoria & Albert Múzeum archívumában megtalálták, amikor elkezdték digitalizálni azt. A fotósorozat amellett, hogy bemutatja az akkori magyar népviseletet, árulkodik hazánk társadalmi rendszeréről is. A képek már Budapesten a Néprajzi Múzeumban vannak egy időszaki kiállítás keretében, köztük tizenkilencedik századi veszprémi emberek fotóival. 2025. március 18. 14:41 Újragondolták a Veszprémi Térképvándort – már bővített tartalmakkal elérhető közélet Újragondolták a Veszprémi Térképvándort – már bővített tartalmakkal elérhető Péntek délelőtt a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltára mutatta be a Térképvándort, melyet a korábbi fejlesztések birtokában gondoltak újra. 2025. március 16. 5:28 Némán figyelik a veszprémieket történelem Némán figyelik a veszprémieket Nem egyszerű észrevenni őket, hiszen a liget előtt a legtöbben vagy valahova sietnek, vagy valahonnan jönnek éppen, így pedig alig marad idő a mindennapok rohanásában szemügyre venni a könyvtár régi, eklektikus épületét, ahonnan több marcona férfialak tekint le némán, immáron több mint száz éve. Cikkünkben eláruljuk, hogy kik is ők valójában. 2025. március 9. 11:20 Évszázados vita végére kerülhet pont a hunok eredetéről kultúra Évszázados vita végére kerülhet pont a hunok eredetéről Messzire nyúló genetikai kapcsolatokat tártak fel az ELTE kutatói Belső-Ázsia és a Kárpát-medence között – közölte az egyetem. 2025. március 6. 15:10

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.