Az emlékművet még 2001-ben állította a város a millennium alkalmából, alkotója a Munkácsy-díjas szobrászművész Lugossy Mária volt.
Hogy miért került több mint 20 év után napirendre az áthelyezése, arról a városi közgyűlés júliusi ülésén zajlott vita. Ekkor Brányi Mária alpolgármester kifejtette: egyre több szabadtéri rendezvényt szerveznek a belvárosban, az emlékmű pedig egyfelől a tér a befogadóképességét csökkenti, másfelől a szobornak is méltóbb helye lehetne valahol, ahol nem épülnek köré vendéglátós faházak a fesztiválok idején.
További indokként merült fel az is, hogy az emlékmű alsó üvegprizmája erősen sérült, így szükségessé vált a szobor teljeskörű restaurálása és áthelyezése valahova, ahol nincs kitéve sérülésveszélynek.
Ezt a védettebb, mégis központ helyszínt a Szabadság téren jelölték ki, látótávolságon belül korábbi helyéhez képest.
A júliusi vitán az ellenzék soraiból többen is kritizálták az áthelyezést, egyfelől nem tartották méltónak az új tervezett helyszínt, balesetveszélyesnek ítélték, valamint kritika fogalmazódott meg, hogy ezzel precedenst teremt a város később más szobrok áthelyezésére is, holott a művész ide álmodta meg azt.
Utóbbi kapcsán szükséges megemlíteni, hogy Lugossy Mária örökösei, akik a hagyaték felett rendelkezhetnek, beleegyeztek az áthelyezésbe.
A keddi kiemelés után tehát először a restaurátorokhoz kerül a szobor, majd az előzetes tervek szerint idén nyár végén a Szabadság téri közlekedési hurok közepén helyezik el, gyakorlatilag az Óváros tér bejáratát fogja díszíteni.