Az automata öntözés megtervezése számos kérdéssel szembesít minket, különösen akkor, amikor a ház körüli veteményesekről vagy nagyobb termőföldekről van szó.
A speciális talajviszonyok sok esetben megnehezítik a dolgunkat, arról nem is beszélve, hogy ennyi teendő mellett, ha akarnánk sem jutna időnk arra, hogy mindent körbejárjunk és meglocsoljunk.
Ebben a cikkben most utánajárunk annak, hogy mit kell tudni a csepegtető öntözésről. Tarts velünk te is, és beavatunk az öntözéstechnika rejtelmeibe!
Miért válasszuk a csepegtető öntözőrendszert?
Az öntözőrendszereknek többféle típusa van, s ezek mindegyikének megvan a maga szerepük. Az AutomataÖntözőrendszer.com csepegtető öntözés kínálatában számos alkatrész közül válogathatunk, de először is tisztáznunk kell, hogy egyáltalán mikor érdemes csepegtető rendszert kiépítenünk.
A csepegtető locsolással 30-50%-os vízmegtakarítást érhetünk el, ezáltal a párolgási veszteség is sokkal kisebb lesz. A rendszer kiépítése során egyszer kell úgy igazán beruháznunk, s utána éveken át nem szükséges költenünk rá.
A modern csepegtető rendszerekkel ráadásul a tápoldat adagolása egyaránt hatékonyan megoldható, aminek köszönhetően támogathatjuk a növények egészséges fejlődését.
Ez jól is hangzik, hiszen minden kertész és földműves célja az, hogy gördülékenyen menjenek a dolgok. Most pedig lássuk, hogyan néz ki egy csepegtető öntözőrendszer!
Miből áll egy csepegtető rendszer?
A csepegtető öntözés nem létezhetne azon speciális alkatrészek nélkül, amelyek garantálják a tökéletes működtetést.
Kezdjük a csepegtető csővel! A csövek a locsolás során apró lyukakon keresztül mintegy “kiizzadják” magukból a vizet. A csövet lehelyezhetjük a földre, mulccsal letakarva. A telepítése rendkívül egyszerű, elég a növények közé fektetni azokat. Arról nem is beszélve, hogy könnyen méretre vághatjuk őket.
A csepegtető szalagok ezzel szemben jól gépesíthetők, tehát az ültetéssel egyidejűleg is telepíthetjük a szalagokat, a síkfólia alá. A kukoricaföldeken például nagy hasznát veszik ennek a technikának.
Milyen alkatrészek kellenek még a telepítéshez?
A rendszeren belül még több alkatrészre szükségünk lesz. Ilyen például a nyomáscsökkentő, az idom, a csepegtető gomba. Ezek mind-mind biztosítják a rendszer komplexitását.
A csepegtető öntözés során a víz cseppenként kerül be a gyökérzónába, így a növények azonnal hasznosítani tudják a folyadékot.
Ne feledjük, a locsolásban óriási segítséget nyújthat egy automata öntözőrendszer, csupán tudnunk kell, hogy milyen jellegűt érdemes tervezni. A professzionális rendszerek azonban professzionális alkatrészeket igényelnek, mindig ez alapján szerezzük be termékeinket. Ha erre figyelünk, akkor egy tökéletes öntözőrendszer büszke tulajdonosai lehetünk.