A mezőgazdasági gépek téliesítése kulcsfontosságú feladatkör valamennyi gazdálkodó szervezetnél. De pontosan melyek azok a feladatok, amelyeket érdemes elvégezni az őszi szezon végeztével?
Ezekről lesz szó kiemelten a bejegyzés keretei között. Remélhetőleg ezzel is segíteni tudjuk a gazdák téli felkészülését.
Egy tudatos gazda nem felejti el, mennyire fontos a mezőgazdasági gépek téliesítése
Vagyis az ősz végi leállás utáni nagyszervízzel és téliesítéssel igyekszik gondoskodni arról, hogy a munkagépek minél hosszabb várható élettartammal hozzák vissza az árukat. Téliesítés nélkül ez nehezen volna elképzelhető.
A mezőgazdasági gépeknek, a finom elektronika és az összetett műszaki tartalom miatt szükségük van erre a fajta gondoskodásra. Azzal együtt, hogy a téli időszak előtt például a Ferwant webshop erőgép alkatrészeinek választékából is lehet pótolni a szükséges darabokat.
A téliesítés első lényeges mozzanata mindig az alapos tisztítás. Vagyis célszerű levegővel eltávolítani a gépek minden egyes pontján lerakódott port, illetve szennyeződéseket. Portalanítás után jöhet egy-egy alapos mosás, majd pedig a kopott vagy sérült részeken a festék pótlása is akár.
Esszenciális feladatok a mezőgazdasági gépek téliesítése kapcsán
Mindenképp tudatosan célszerű belőni a fagyálló folyadék mennyiségét és fagyáspontját. Méghozzá a gyári utasításokra is odafigyelve. A téli időszak alatt az indítókulcsot nem javasolt a gépben hagyni.
Ehelyett az összes kezelőelemet érdemes üresbe tenni, a rögzítőféket és az elektromos kapcsolókat pedig ehhez mérten javasolt beállítani. Fontos, hogy a hidraulikus munkahengerek szárait húzzuk be, a kint maradó részt pedig kenőzsír használatával javasolt lekezelni.
A mezőgazdasági gépek téliesítésének további mozzanataként a zsírzópontok kenéseit végezzük el. Ne felejtsük el megtölteni az üzemanyagtartályt, továbbá áramtalanítani magát a munkagépet.
Amire szintén érdemes figyelni a mezőgazdasági gépek téliesítése során
Mielőtt megkezdjük a téliesítést, előzetesen mindig jobb figyelmesen végigolvasni a gépünk gyártójának kezelési és használati utasítását. Majd pedig ehhez mérten javasolt megoldani a szükséges feladatokat is.
Azzal együtt, hogy nem feledkezünk meg a tárolás fontosságáról sem, amelynek szintén kiemelt szerepe lehet a gép állapotának megőrzése végett. Amennyire csak a lehetőségek engedik, érdemes egy zárt, szellőztetésre alkalmas, fedett helyet találni a gép téli tárolásához.
Lehetőleg olyan formában, hogy a terményektől, műtrágyától és a vetőmagoktól távoli helyen álljon a munkagép a téli hónapok alatt. Ennek azért van kiemelt fontossága, hogy a roppant értékes munkagép kellő távolságban legyen a nemkívánatos rágcsálóktól, illetve a rozsdásodás veszélyétől se kelljen tartani.