A biológiai sokféleség zsugorodása az ökológiai válság egyik súlyos összetevője, következményei már napjainkban is érzékelhetők - hangzott el a Magyar Természetvédők Szövetségének (MTVSZ) a biodiverzitás világnapja alkalmából tartott pénteki rendezvényén a budapesti Erzsébet téren.
Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa beszédében kiemelte, hogy a klímaváltozás és a termőföldek minőségének romlása mellett a biodiverzitás csökkenése jelenti az ökológiai válságnak azt a három elemét, amely esetében az emberiség már egyértelműen átlépte a fenntartható földi egyensúly fizikai határait.
A zöldombudsman szerint az ökológiai válság az emberi tevékenységre vezethető vissza. "Ha ugyanis tényleg figyelnénk arra, hogy mit fogyasztunk, nem jutottunk volna idáig. De sajnos rendszeresen becsapják a fogyasztókat, hitvány árucikkeket adnak el nekik, amelyek egy-két év múlva a szeméttelepen végzik. Általában ezt hívjuk gazdasági fejlődésnek" – jegyezte meg cinikusan Fülöp Sándor.
Osztotta a túlfogyasztást kritizáló nézeteket Vida Gábor is. Az akadémikus szerint az ökológiai válságra az emberi életmód megváltoztatása, "a GDP-növekedési mánia felszámolása" lehet a gyógyír. "Fontos látnunk ugyanakkor, hogy valójában nem a Földet kell megmenteni, hanem az embert. A Föld történetének 99,99 százalékában nagyon jól megvolt az ember nélkül is" – hangsúlyozta a professzor.
Az ENSZ 2010-et a biodiverzitás nemzetközi évévé nyilvánította, május 22-én pedig a biodiverzitás világnapját ünneplik világszerte.