Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 15. Albert, Lipót
Veszprém
3°C
2024. november 15. Albert, Lipót
Veszprém
3°C

Az olaszok csatát nyertek a mesterséges intelligencia ellen

2023. április 4. 12:51
A világ leghíresebb mesterséges intelligenciája, az Open AI által fejlesztett Chat GPT több hónapja uralja a tech-rovatokat azzal, hogy ez az első olyan alkalmazás, amivel már-már úgy lehet beszélgetni, mintha húsvér ember ülne a másik számítógép mögött. Ugyanakkor létezése óta számos kritika érte megbízhatatlan kijelentései miatt, valamint számos más aggály is övezi a működését. Az olaszok most drasztikus lépésre szánták el magukat: betiltották a csizmában a Chat GPT-t.

Nem is olyan régen portálunkon is olvashattak arról, milyen az, amikor beszélgetünk ezzel a mesterséges intelligenciával, sőt, akkor még vitába is keveredtünk vele. Ezt a cikkünket ide kattintva elolvashatják.

Mindezt azonban Olaszországban már nem tudnánk megtenni, ugyanis a helyi adatvédelmi hatóság múlt pénteki döntésének értelmében azonnali hatállyal betiltotta a Chat GPT működését.

Az indokok közt többek közt szerepel, hogy az Open AI – az a tech-cég, amelyik kifejlesztette a Chat GPT-t – személyes adatok gyűjtésével sérti az olasz adatvédelmi szabályokat.

Ezenkívül kifogásolták, hogy a rendszer semmilyen módon nem szűri azt, hogy éppen felnőttel, vagy kiskorúval társalog-e éppen, néhány válasz esetében a hatóság véleménye szerint ez veszélyezteti a kiskorúak kitettségét a Chat GPT olyan válaszainak is, ami az életkorukból fakadó fejlettségi és önismereti szintjüket nem megfelelően formálja.

Az olasz hatóság 20 napot adott a fejlesztőknek, hogy beszámoljanak arról, milyen intézkedéseket hajtanak végre, hogy ezeket a veszélyeztetető tényezőket kiküszöböljék, máskülönben akár 20 millió dolláros bírságot is kiszabhatnak.

Bár a Chat GPT a világ leghíresebb ilyen alkalmazása, nem egyedülálló az online térben, más mesterséges intelligenciákkal is lehet társalogni, amelyek közül egy másik, a Replika.ai szintén fennakadt az olasz hatóságoknál idén februárban.

Akkor ugyancsak a kiskorúak védelme érdekében intézkedtek, valamint érzelmileg instabil emberekre gyakorolt kockázatokra hivatkoztak betiltásuknál. (A Replika.ai arra is alkalmas volt, hogy erotikus szerepjátékokat lehetett vele online játszani.)

vehir.hu
további cikkek
Nemcsak kockázat, lehetőség is lehet a médiahasználat a gyerekek fejlődésében Pannon Egyetem Nemcsak kockázat, lehetőség is lehet a médiahasználat a gyerekek fejlődésében A digitális eszközök és az online tér általában úgy jelennek meg a közvélekedésben, mint a gyerekek fejlődését fenyegető tényezők, pedig több módszert is ismer már a pedagógia, amikor ezeket a kompetenciafejlesztésben is sikeresen lehet alkalmazni. A Nemzeti Média- És Hírközlési Hatóság (NMHH) a Pannon Egyetemmel közösen szervezett konferenciát, ahol elsősorban ezeket a módszereket mutatták be, de kiderült az is, hogy egy egyszerű család életét hogyan teheti harmonikusabbá, ha tudatosan használják a mesterséges intelligencián alapuló eszközöket és alkalmazásokat. 2024. november 13. 21:06 A mesterséges intelligencia elhozhat egy szép jövőt, de csak, ha kellő módon koordináljuk! mesterséges intelligencia A mesterséges intelligencia elhozhat egy szép jövőt, de csak, ha kellő módon koordináljuk! Co-evolúció, szingularitás, transzhumanizmus… csak néhány olyan fogalom, amik mostanra már kijutottak a tudományos értekezletek falain túlra is, és egyre többször megjelennek a közbeszédben, ha éppen a mesterséges intelligencia térhódítására terelődik a szó. Az Élő könyvtár előadás-sorozat keretében dr. Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora segített eltájékozódni ebben a világban, előadásának pedig az egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy félni nem kell, de a szemünket rajta kell tartani, hogy milyen irányba fejlődik a mesterséges intelligencia. 2024. október 15. 11:59 'A mesterséges intelligenciát az ember teszi jóvá, vagy rosszá!' mesterséges intelligencia 'A mesterséges intelligenciát az ember teszi jóvá, vagy rosszá!' Hogyan maradhat a mesterséges intelligencia hosszú távon hasznos az emberiség számára? Miért kulcsfontosságúak a jó minőségű adatok? Mit lehet tenni a deepfake ellen és mik azok a mesterséges intelligencia sandboxok? A kérdésekről Badinszky Áron jogász, az ELTE munkatársa, az MI jogi szabályozásának szakértője osztotta meg gondolatait. 2024. október 24. 22:29 Bemutatjuk Vikit, a Vehir-TikTok legújabb digitális arcát! VehírTikTok Bemutatjuk Vikit, a Vehir-TikTok legújabb digitális arcát! Örömmel jelentjük be, hogy a Vehir TikTok csatornáján mostantól egy igazán különleges kolléga veszi át a hírek és érdekességek bemutatását: Viki, a mesterséges intelligencia által generált, digitális híradósunk! Viki nemcsak modern, de innovatív módon hozza el nektek a legfrissebb információkat Veszprémből. Szeretnénk, ha ti is részesei lennétek ennek a technológiai újításnak, hiszen Veszprém és a jövő kéz a kézben járnak. 2024. szeptember 23. 14:41

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.