Az eseményt régi hangfelvételekkel és visszaemlékezésekkel nyitották, ahol elhangzott, hogy a volt tanár-igazgató szellemiségével arculatot teremtett, és aki nem ismerte is tudja, hogy az iskola aranykorát élte irányítása alatt. Volt diákja úgy emlékszik vissza rá: Kováts Sándornak mindenre volt gondja, mégis abszolút tisztelet övezte. Volt pedagógus kollégája pedig az alábbi szavakkal jellemezte: gyermekszeretet, emberség, pedagógusi érzék és rátermettség.
Hegedűs Barbara, alpolgármester elmondta: Kováts Sándor egy legendás pedagógus, akinek hatása generációkon átível és akinek szellemisége még most is átitatja a Dózsa Iskola falait. Az alpolgármester megköszönte az Európa Kulturális Fővárosa 2023 programnak, hogy támogatásukkal hozzájárulnak az ehhez hasonló fontos eseményekhez, melyek közelebb hozzák egymáshoz a városrészek lakóit.
Szauer István tankerületi igazgató nosztalgikus hangulatban köszöntötte a jelenlévőket. Szauer István édesapja és Kováts Sándor ismerték egymást, és úgy emlékezett vissza, a volt igazgató mindig meghallgatott mindenkit, aki hozzáfordult. Abban a korban élt, amikor az igenek még igenek, a nemek pedig nemek voltak. A tankerületi igazgató szerint Kováts Sándornak csak egy titka volt: becsületes, őszinte magyar emberként élt.
Lengyel Károly intézményvezető is megköszönte beszédében az EKF programnak, hogy segítségükkel a Kováts Sándor iskolatörténeti gyűjtemény – innovatív fejlesztésekkel kiegészülve – megvalósulhatott az iskola alagsorában.
Az iskolamúzeum a digitális technika segítségével önállóan is felfedezhető az idelátogató gyermek és felnőtt csoportok számára egyaránt. Elsősorban az általános iskolás korosztály számára az írás, az íróeszközök kialakulását feldolgozó múzeumpedagógiai foglakozás teszi emlékezetessé az Interaktív időutazást a Kováts Sándor iskolatörténeti gyűjteményben. – írják az Európa Kulturális Fővárosa 2023 programsorozat hivatalos honlapján a pályázati együttműködésről.
Veress József nyugalmazott iskolaigazgató és teológus is tiszteletét fejezte ki Kováts Sándor előtt a megemlékezés során. Nemcsak iskolásoknak, hanem mindenki számára ajánlja a gyűjtemény körbejárását. A teólogus kiemelte: a gyűjtemény lényegéből és Kováts Sándor személyéből adódóan nemcsak tárgyi valóság, szellemi, lelki, értelmi többlet is, amely okít és nevel. A gyűjtemény emlékeztet minket a volt igazgató szakmai és emberi példamutatására, határtalan szorgalmára és rendszerezőkészségére. Kováts Sándor iskolát teremtett, az iskolán belül, olyan szakmai műhelyt, amely oktatási és nevelési módszertani tradíciót hozott létre.
Az iskola bejárata mellett helyezték el a Kováts Sándor-emléktáblát, melyet Kováts Péter hegedűművész és családja, Hegedűs Barbara alpolgármester, Szauer István tankerületi igazgató, Lengyel Károly intézményvezető és Veress József teológus leplezett le a nagyközönség előtt.