Mi magyarok szeretjük magunkat különlegesnek nevezni az európai népek között, és ha a nyelvünket hozzuk erre példaként, talán nem is állunk olyan távol a valóságtól. Hiszen a magyar nyelv már azért is különleges, mert eredettörténetében a mai napig nincs teljes konszenzus a nyelvészek között sem.
Az általánosan elfogadott, hogy az uráli nyelvcsalád finnugor nyelvei közül való, de ezt időről időre igyekeznek megcáfolni néhányan, egyelőre csak áltudományos jelleggel, hiszen megdönthetetlen bizonyítékot sem ők, sem a finnugor pártiak nem tudtak még hozni.
Amennyiben mégis elfogadjuk azt, amit ma a Magyar Tudományos Akadémia is képvisel, azaz a finnugor eredetünket, akkor elmondhatjuk, hogy legközelebbi nyelvrokonunk a manysi és a hanti nyelvek, valamint az udmurt, a komi, a mari és a mordvin nyelvek.
A magyar nyelvet körülbelül 15 millióan beszélik a világon, ezzel a 62. az anyanyelvi beszélők listáján. Európában a 14. legbeszéltebb nyelv, viszont, ha nem vesszük az indoeurópai nyelveket, akkor a magyar a leggyakoribb a kontinensen.
Hogy pontosan hány szóból is áll a magyar nyelv, arra legfeljebb becslések vannak. A Magyar értelmező kéziszótár 70 ezer címszót tartalmaz, a legnagyobb kétnyelvű szótárak pedig valahol negyedmillió szót jegyeznek. Ezek alapján a becslések szerint körülbelül 800 ezer és 1 millió szó között lehet a magyar nyelv szókincse. Ezeket persze nem használja egyszerre a társadalom, de még a legműveltebb körökben is „csupán” néhány százezerre tehető a használt szavak száma.
A következő helyesírási kvíz kitöltésével most bárki próbára teheti tudását. Azok, akik a 15 kérdésből legalább 10-re helyesen tudják a választ részt vesznek egy sorsoláson, ahol megnyerhetik a három darab 20 ezer forint értékű családi bobozási bérlet egyikét a BalatoniBob Szabadidőpark jóvoltából.
A kvízt 2023. május 21-ig lehet kitölteni, sorsolást május 23-án, kedden tartjuk. A nyerteseket pedig e-mailben értesítjük.