Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 10. Judit
Veszprém
4°C
2024. december 10. Judit
Veszprém
4°C

Történelmi koronafotók Veszprémben

2023. május 8. 10:25
Szelényi Károlynak a koronázási jelvényekről készült fotóiból nyílt kiállítás vasárnap a jezsuita templomban.

A kiállítást prof. dr. Pálffy Géza, a „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport vezetője nyitotta meg egy előadással. Ebben a koronázási jelvények veszprémi kapcsolódásairól beszélt: a palást kötődik legközvetlenebbül városunkhoz, hiszen a hagyomány szerint itt készült. Pálffy felhívta a figyelmet arra, hogy a paláston található az államalapító házaspár egyetlen ismert, hiteles kortárs ábrázolása. Ráadásul a palást az egyetlen koronázási kellék, amiről biztosan tudhatjuk, hogy I. István idejében készült. 

Pálffy Géza és Szelényi KárolyPálffy Géza és Szelényi Károly

Érdekesség, hogy a veszprémi püspökök rendszeresen kezükbe vehették a Szent Koronát. A királyt ugyan hagyományosan az esztergomi érsek koronázta, a királynékat azonban Veszprém püspöke. A szertartás részeként a püspök a királyné jobb vállához érintette a koronát – ezzel azt szimbolizálta, hogy feleségként ő a támasza az uralkodónak a kormányzásban. 

A Szent Korona egyetlen alkalommal járt Veszprémben: a második világháború idején, amikor a közelgő szovjet hadsereg elől a Szálasi-kormány elmenekítette Budapestről, rövid ideig itt, a Sziklában őrizték, innen pedig kalandos úton külföldre került, és csak 1978-ban tért haza, amikor az Egyesült Államok visszaadományozta azt Magyarországnak. Ekkor készültek Szelényi fotói a koronázási jelvényekről. 

Pálffy rámutatott, hogy Szelényi 1978-as fotói történeti jelentőségűek. A királyság idején ugyanis a koronázási jelvényeket egy lepecsételt ládában tartották, és csak a koronázás alkalmára vették elő – ekkor is csak a szűk politikai elit láthatta. Ez a magyarázata annak, hogy az évszázadok során csak nagyon kevés hiteles ábrázolás készült róla – a szélesebb közönség először tehát ekkor, Szelényi képein keresztül láthatta az ékszereket.

Ezeket a fotókat láthatjuk a Gizella-napok alatt a Séd-völgyben található jezsuita templomban.

Schöngrundtner Tamás
Szalai Csaba
további cikkek
„Szívvel-Kézzel” készült alkotásokból nyílt kiállítás a Városházán kultúra „Szívvel-Kézzel” készült alkotásokból nyílt kiállítás a Városházán A „Szívvel-Kézzel” című kiállítás a Városháza aulájában nyílt szerdán, méghozzá a MATASZ Veszprém Megyei Női tagozat munkáiból. A tárlat december 15-ig látogatható. 2024. december 5. 16:36 A körülöttünk lévő természet inspirálta az Oliva hotel és étterem új kiállítását kultúra A körülöttünk lévő természet inspirálta az Oliva hotel és étterem új kiállítását Mészáros Tünde autodidakta módon fejlesztette festői tehetségét, absztrakt képein pedig megmutatja, hogyan látja ő a körülöttünk lévő természetet, virágokat, nádasokat és tavakat. 2024. december 2. 10:22 Mindszenty József veszprémi raboskodását eleveníti meg a Várbörtön közélet Mindszenty József veszprémi raboskodását eleveníti meg a Várbörtön Időszakos kiállítás nyílt a Várbörtön kápolnájában, amelyben a nyolcvan évvel ezelőtt itt raboskodó Mindszenty József veszprémi püspök letartóztatásának és fogva tartásának körülményeit ismerhetjük meg. A szerdai megnyitón Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek is felkereste az egykori börtönt. 2024. november 28. 20:23 Grandiózus kiállítás nyílt Isztambulban a magyar és török művészet közös értékeinek bemutatására kultúra Grandiózus kiállítás nyílt Isztambulban a magyar és török művészet közös értékeinek bemutatására Ünnepélyes megnyitóval indult útjára „A tűz művészete – török hatások a magyar üveg- és kerámiaművészetben” című kiállítás, amely 2024. december 18-ig látogatható a Török és Iszlám Művészetek Múzeumában Isztambulban Veszprém vármegye és a Pannon Egyetem támogatásával. A tárlaton egészen a 16. századtól, a török hódoltság korától kezdve napjainkig nyúló időszak gazdag üveg és kerámia tárgykultúrájából és művészeti alkotásaiból láthatók ikonikus darabok, mint amilyenek például a Zsolnay gyár különleges eozin-vázái, a híres mátrai 3D-festésű hímes palackok vagy Girgl Henrik török motívumokat felsorakoztató, savazásos technikával készült poharai. 2024. november 22. 21:12

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.