- Próbaterem, gazdasági irodák, varroda, raktár és közönségtalálkozó hely is van a Veszprémi Petőfi Színház újonnan átadott épületegyüttesében.
- A kialakítás során komoly figyelmet szenteltek az egységességre, így számos forma és elem visszaköszön a főépületből is, holott egy utca választja el egymástól a kettőt.
- Mindez pedig nem uniós, de nem is EKF pénzből valósult meg, a város költségvetését mégsem terhelte.
Szerdán délután adták át a Petőfi Színház új épületeit, amelyek elsősorban a színházi háttérmunkáknak adnak majd otthont, de a közönség számára is kialakítottak benne egy utcafronti fogadóteret. Az Óvári Ferenc utca 1. és 2. szám alatti épületegyüttes valójában két ingatlan, amit funkciójukban most összekapcsolt a város. Az egyik eredetileg iparitanonc iskolának, a másik zeneiskolának épült, de régóta funkció nélkül álltak csak Veszprém belvárosában, ezzel együtt az idő is kikezdte őket.
A reménysugár, hogy megmenthető a két épület 2016-ban fénylett fel, amikor Orbán Viktor miniszterelnökkel Porga Gyula, Veszprém polgármestere aláírta a Modern Városok Program támogatási megállapodását. Ez a dokumentum tartalmazott egy több, mint 9 milliárd forintos állami támogatást Veszprémnek, amiből a város a Petőfi Színház összes épületét – beleértve a központi színházat – felújíthatja. A mostani beruházás kivitelezése ebből nettó 2,3 milliárd forintot tett ki. A kivitelező a Vemévszer Kft. és a Swietelsky Magyarország Kft. voltak.
A projektet úgy tervezték, hogy két ütemben valósuljanak meg a tervek, az Óvári Ferenc utcai ingatlanok pedig ennek voltak az első részei.
A beruházás során mindkét épületen kijavították a hibákat, többek közt meg kellett oldani süllyedést, a beázást, a homlokzati elemeket is kijavították, valamint szerkezetileg is megerősítették. A két épület között egy 25 férőhelyes parkolót is építettek, valamint számos, a színház tevékenységéhez kapcsolódó termet és szobát is kialakítottak.
Ilyen egy nagyobb próbaterem az első emeleten, amit már el is kezdtek használni a színház táncosai, de a gazdasági irodák is itt kaptak helyet. Ezen kívül raktárakat, hangstúdiót, varrodát és a díszletek építésére és javítására alkalmas műhelytermet is kialakítottak. A közönség előtt ezek nem nyilvános terek, viszont az Óvári Ferenc utca utcafrontjáról nyílik a „Nézőpont” névre keresztelt közösségi tér, ide bárki betérhet és első kézből informálódhat a színház repertoárjáról és a teátrummal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
„Közösségben a közönséggel.” – Hangzott el az átadón a Veszprémi Petőfi Színház szlogenje Oberfrank Pál színházigazgatótól, aki amellett, hogy megköszönte az állami támogatást álmaik megvalósításához, kiemelte azt is, az épület már küllemében is a kultúrát sugározza, ráadásul több elemében is visszaköszönnek olyan megoldások, amelyekkel a közönség a főépületben hétről hétre találkozik, például a kerámia fali elemek.
A színházigazgató megjegyezte, az építkezéssel valójában már év elején elkészültek, viszont akkor a megemelkedő rezsiárak miatt úgy döntöttek, hogy nem kezdik el itt a munkát, ezzel is csökkentve a város üzemeltetési terheit a hidegebb hónapokban.
Az átadón jelen volt Porga Gyula polgármester is, aki a színházfejlesztést egy hosszabb stratégiaként emelte ki a városi fejlesztések sorából. Eszerint már 2010-ben elkezdték azt az irányvonalat, hogy a kultúrára, mint erőforrásra tekintenek, a kultúra fejlesztésével pedig összetartják a közösséget, itt tartják az embereket Veszprémben, ezzel pedig csak erősödik a város.
A polgármester beszélt a színházfelújítás második üteméről is, ami már a központi épületet érinti. Ezzel kapcsolatban megerősítette, hogy folytatni fogják a munkát ott is, hiszen így lesz teljes a Modern Városok Programban megfogalmazott fejlesztés.
Ovádi Péter, a térség fideszes országgyűlési képviselője szintén gratulált a mostani fejlesztéshez, ami kapcsán igyekezett egy folyamatosan felmerülő tévhitet is eloszlatni, miszerint sem az EKF, sem pedig a Modern Városok Program nagyobb beruházásai nem kizárólag uniós pénzből, hanem nagyrészt magyar állami forrásból valósulnak meg. Utóbbi esetében ráadásul úgy döntöttek a beruházások mellett, hogy a miniszterelnök személyesen találkozott és konzultált a városok polgármestereivel, hogy valóban olyan fejlesztéseket támogassanak, amelyek az itt élők érdekeit képviselik.
A színház kapcsán elmondta, a Veszprémi Petőfi Színház már többször bebizonyította, hogy milyen szinten együtt él a várossal, számos kulturális programjával színesíti a helyi rendezvényeket, de például kulturális intézményként az elsők között álltak be a sorba, amikor a világjárvány alatt segíteni kellett.
Fotók: Gáspár Gábor