„Üdvözletünket küldjük a Balaton partjáról. Az idő remek, sokat strandolunk és horgászunk. Várjuk már, hogy újra találkozzunk! Juci, Béla, Öcsi”
Hány meg hány ilyen, vagy ehhez hasonló üzenet került fel a képeslapok hátuljára, amikor még az internet előtti vészkorszakban nem az Instagramon keresztül osztották meg az emberek az élményeiket, hanem valóban személyesen, egy-egy balatoni napnyugtát ábrázoló fotó hátuljára írt rövid üzeneten keresztül. Amiket aztán a Magyar Posta ideális esetben még a nyaralás vége előtt ki is kézbesített a címzetteknek. Bő egy héttel a vakációzás után aztán személyesen is meg lehetett tartani az élménybeszámolót, amikorra sikerült előhívatni az ott készült fényképeket. Ez utóbbi mindig hordozott magában valami izgalmat, hogy vajon hány fotóba lógott bele apu mutatóujja, vagy tényleg sikerült-e jól befűzni a filmet?
Mindez ma már nosztalgia, viszont azzal, hogy az élmények digitálisan történő megörökítése átvette a képeslap és analóg fotózás szerepét, ezek a képek és a hozzájuk kapcsolódó történetek nem tűntek el. Mi több, örökre beégtek a balatoni nyaralások történetébe, csupán ott porosodnak bedobozolva magyar háztartások ezreinek szekrényeiben.
Az Európa Kulturális Főváros programban életre hívott Privát Balaton projekt ezeket a dobozokba elzárt képeket és hozzájuk kapcsolódó történeteket igyekszik a felszínre hozni és egy olyan izgalmas gyűjteményt létrehozni, ami túlmutat az útikönyvek színes hasábjain, helyette valóban az emberek egyszerű nézőpontjából mutatja be a Balatont.
A projekt munkatársai, 2022-ben kezdték el a gyűjtőmunkát azokon a Balaton-parti településeken, akik csatlakoztak az EKF-programház. Az itt élő, vagy itt nyaraló emberek felkeresése mellett komolyabb könyvtári gyűjtőmunkát is végeztek, hogy minél több képet és történetet sikerüljön összegyűjteni, rendszerezni, majd bemutatni a közönségnek.
A Privát Balaton ugyanis nem feltétlenül a múzeumi és könyvtári szakembereknek szól csak. Egészen őszig a tó partján több kiállítást is szerveznek, ahol tematizálva lehet megnézni a különböző évtizedekből származó képeket és megismerni a hozzájuk kapcsolódó személyes történeteket.
A projekt élén a balatonfüredi Lipták Gábor Városi Könyvtár szakemberei állnak, akik a Privát Balatonban több partnerszervezettel is együttműködnek. Közülük a Magyar Vitorlás Szövetséggel már sikerült egy olyan tárlatot összeállítani, ami Balatonfüreden a mólón bárki számára megtekinthető. Értelemszerűen ez a kiállítás a balatoni vitorlázást mutatja be a régmúlt képeitől indulva egészen a jelenkorban készült fotókig.
A jövőben hasonló kiállításokat terveznek a Balaton több kikötőjében és vasútállomásán is, összesen tíz város kilenc helyszínén. Egyszóval azokon a pontokon, ahol a legtöbb ember megfordul, legyen szó helyi lakosokról, vagy nyaralókról.
A Privát Balaton adatbázisa azonban nem végleges. Sőt, valószínűleg sosem tud az lenni, viszont a projektben minden megtesznek annak érdekében, hogy a lehető legtöbb ilyen képanyagot és történetet gyűjtsék össze. Éppen ezért a honlapjukon bárki feltöltheti régi, vagy új képét a hozzá kapcsolódó történettel, ezzel még személyesebbé téve a Balatont.
A Privát Balatonnak van egy testvérprojektje is Veszprémben. Ebben - a Privát Veszprémben - ugyanígy személyes képeket és írásokat gyűjtenek a szervezők, amelyeken keresztül közelebbről lehet megismerni Veszprém társadalmát és annak folyamatos változását. A Privát Veszprém projekt megvalósítóival a helloVEB készített interjút, ami ide kattintva olvasható.
Képek: Privát Balaton / VEB2023