Mutatok párat.
El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires
Nézünk, mint a moziban. Ez a kifejezés új értelmet nyer Dél-Amerika egyik legnagyobb könyvesboltjába belépve. A Grand Splendid eredetileg ugyanis színházként funkcionált és Buenos Aires egyik legnépszerűbb helye volt az 1920-as években, ahol a kor híres tangó énekesei léptek fel. Később mozivá alakították át: itt mutatták be Argentína első hangosfilmjét is. A következő évtizedekben aztán folyamatosan váltogatta funkcióját a színház és a mozi között. 1991-ben a rossza gazdasági helyzet miatt bezárták, és már arra készültek, hogy lebontják, amikor az El Ateneo Kiadó közbelépett és könyv-illetve zene áruházzá alakították. Az átalakítás során a székeket eltávolították, a páholyokat, a díszítést, a csodás freskókat és a színház további elemeit azonban meghagyták. A színpadon egy kávézó kapott helyet, de az előadó-művészeti örökség is tovább él: délutánonként egy zongorista muzsikál itt.
Shakespeare & Company, Párizs
Nem kevésbé kalandos a világ talán legikonikusabb könyvesboltjának története sem. A Shakespeare & Co.-t az amerikai szerkesztő, Sylvia Beach nyitotta 1919-ben, majd többször költözött Párizson belül. Végleges helyét a Rue de La Bûcherie-n 1951-ben találta meg, a bolt vezetését pedig George Whitman vette át. A szinte kizárólag angol nyelvű irodalmat áruló üzlet mindig is kedvelt pontja volt az átutazóban járó íróknak. Annak idején még Ernest Hemingway is megfordult itt, aki Vándorünnep című regényében konkrétan be is számol itteni élményeiért. A bolt egyfajta zarándokhelye volt a szárnypróbálgató íróknak, költőknek is, akik szállást is kaphattak itt azért cserébe, ha beálltak a pult mögé dolgozni. Az igazi könyvmolyok számára ma is kihagyhatatlan állomása egy párizsi utazásnak, bár a versrészletek felirataival tarkított falak látványát csak az emlékeikben tudják megőrizni, fotózni ugyanis tilos. Üröm az örömben: így talán áthatóbb lesz az élmény, ahogy az egyik sarokba kucorodva olvasgatnak, miközben valaki befoglalja a zongorát és egy lágy dallamba kezd.
Livraria Lello, Porto
Szépsége és múzsai szerepe miatt is kötelező látnivaló a Harry Potter kedvelőinek a portugál könyvesbolt: állítólag helyet Rowling is gyakran felkereste, amikor 1991-93 között a városban élt, s ez adta az egyik inspirációt a regényekhez is. Akárhogy is volt, az 1906-ban nyitott Livrario Lello a neogótikus és art deco stílus elemeit vegyítő belsőépítészeti alkotásaival, kanyargós, piros színben pompázó fa lépcsősoraival, a faltól falig érő könyvespolcaival, kazettás ablakaival és ajtóival, valamint a festett üvegtetőn át beszökő fénnyel Pazar látványt nyújt. A tulajdonosok rá is éreztek, hogy a népszerűséget ki kell aknázni: a megnövekedett forgalom miatt csak belépőjeggyel látogatható, amit természetesen le lehet vásárolni.
Libraria Aqua Alta, Velence
Pont egy vízre épült városban ne lenne egy úszó könyvesbolt? Persze, hogy nem. A trükk azonban az, hogy nem egy hajóban alakítottak ki könyvüzletet, ahogy azt Londonban tették, a Libraria Aqua Alta rafinériája az, hogy egyenesen a kanális mentén helyezkedik el, így nem ritka, hogy az üzletet elönti a víz. Aggódni nem kell, a könyvek vízálló dobozokban, egy kádban, sőt, egy gondolában kaptak helyet, így nem érheti őket baj. A magazinok, térképek és a különböző dekorációs elemek egy elvarázsolt világot tárnak elénk, de ha mindez nem lenne elég vonzó, a hely megközelítése sem akárhogy történik: könyvekből kialakított lépcső vezet hozzá. Bónusz, hogy a bolt állandó lakója egy cica, aki soha nem vet meg egy kis simogatást.
Van der Velde in de Broeren, Zwolle
A hollandoknak van pár egyedi elképzelésük, mit kezdjenek a használaton kívüli épületeikkel. Persze lehet azt a nyugat hanyatlásaként is értelmezni, amikor egy megüresedett templomból könyvesbolt és kávézó lesz, szerintem azonban a hit, és leginkább az, hogy ki mennyire jó ember, nem egy épületen múlik. És könyvekkel megtölteni egy üres templomot még mindig a legjobb módja az „újrahasznosításnak”, hiszen az olvasás is gazdagítja a lelket, akárcsak a találkozások, amelyek itt történnek. A domonkosok által 1466 és 1512 között építtetett templomban a kötetek mellett zenei albumokat és gyerekjátékokat is lehet kapni.
Book and Bed, Tokyo
Vannak helyek, amiket nem szívesen hagyunk ott. Erre találtak megoldást a japánok, amikor egy hostelként és könyvesboltként is üzemelő helyet nyitottak. A Book and Bed összesen 30 férőhelyet biztosít azoknak, akik szívesen hajtanák álomra a fejüket könyvek között – szó szerint, hiszen az ágyak a könyvespolcok mögött és között helyezkednek el. Elsősorban egyébként japán és angol nyelvű köteteket találunk az 1700 darabos gyűjteményben, a hangulatot pedig fokozza, hogy a mennyezetről is könyvek lógnak. Az mondjuk kérdéses, egy igazi könyvmoly vajon mennyit alszik itt, és mennyit olvas inkább…