Járműipari, energetikai és környezeti kutatások a közép- és nyugat-dunántúli régióban címen, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2010. április 2-án született döntése értelmében, három milliárd forint, vissza nem térítendő támogatásban részesült a két egyetem által alkotott konzorcium. A projekt megvalósítását, a tudományos és üzleti életben egyaránt nemzetközileg elismert dr. Palkovics László, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a multinacionális Knorr Bremse vállalatcsoport kutatási igazgatója irányítja.
- A projekt célja a felsőoktatás minőségének javítása, az intézmények vonzerejének, versenyképességének növelése - mondta Rédey Ákos a projekt bemutatóján.
A projekt négy egymással szorosan összefüggő, egységesen a járműipari alkalmazási területeket érintő kutatási főirányba tartozó tevékenységet foglal magába. Ezek a járműipari anyagok és gyártás-technológiák kutatása, belső égésű motorok mechanikai hatásfokának javítását célzó kutatások, jármű-informatikai és mechatronikai kutatások, illetve a nagy energiatartalmú és környezetbarát üzemanyagok kutatása – ismertette a projektet dr. Kristóf János, a Pannon Egyetem rektorhelyettese.
A két egyetem által kidolgozott program természetesen nem vállalkozhat a problémakör teljes igényű kutatására, de a közös előkészítő munka során sikerült azonosítani azokat a kulcsterületeket, amelyek vizsgálata különösen jelentős az egyetemek és a közép- és nyugat-dunántúli régió vállalkozásai számára is. A Széchenyi István Egyetem több mint 80 vállalattal ápol aktív kutatási-oktatási kapcsolatot, melynek kiemelkedő példája, az Audi Hungaria Motor Kft.-vel közösen fenntartott, belső égésű motorok tanszéke. Mindez jelentős tapasztalati bázist jelent számunkra a jármű- és közlekedés ipari kutatások területén. Egyetemünk számára fontos, hogy kutatóegyetemi minőséget jelentős mértékben fejlesztve, sikerrel pályázhassunk a címre, a következő meghirdetés során – mondta előadásában dr. Czinege Imre egyetemi tanár, és a Széchenyi István Egyetem korábbi rektora.